
Większość klientów uznaje umowę kredytową za długą i skomplikowaną. Mimo to nie powinniście się jej bać – w końcu zgodnie z zapisami w niej zawartymi zobowiązujecie się do długoletniej spłaty zobowiązania. Co przede wszystkim należy sprawdzić przed podpisaniem umowy? Kto może Wam pomóc w zrozumieniu poszczególnych kwestii? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.
Przede wszystkim umowę kredytową należy dokładnie przeczytać – ja przesyłam ją swoim klientom drogą mailową, aby spokojnie mogli się z nią zapoznać. Najważniejsze żeby rozumieć zapisy i mieć świadomość tego, co się podpisuje. Samo złożenie podpisów następuje wtedy, kiedy całość jest jasna.
Co trzeba sprawdzić, zanim podpisze się umowę?
Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić podstawowe informacje:
- dane osobowe wszystkich kredytobiorców;
- dane kupowanej nieruchomości;
- wysokość oprocentowania, prowizji, stawek ubezpieczeń, okresu kredytowania, okresu karencji – powinny być takie jak ustalono;
- szczegóły promocji, którą został objęty kredyt.
Krótko mówiąc, należy zweryfikować, czy warunki, na podstawie których zdecydowaliście się na wzięcie zobowiązania w tym banku, a nie w innym, zostały uwzględnione w zapisach umowy. Umowa powinna potwierdzać wszystko to, o czym wcześniej rozmawialiście z przedstawicielem banku albo z ekspertem finansowym. Każda kwestia ma tu znaczenie.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Na termin płatności rat. Sprawdźcie, czy wypada on po dniu, w którym dostajecie wynagrodzenie. Dopóki nie podpiszecie umowy, zmianę terminu można wprowadzić bez dodatkowych opłat. Po podpisaniu niestety konieczne będzie sporządzenie aneksu – płatnego.
Kto może wyjaśnić zapisy umowy kredytowej?
Jeżeli korzystacie z usług eksperta finansowego, to właśnie on powinien wyjaśnić Wam wszystkie kwestie związane z zapisami umownymi. W sytuacji, gdy moi klienci mają pytania dotyczące umowy, spotykamy się, aby je omówić. Dopiero potem, na kolejnym spotkaniu, składacie niezbędne podpisy.
Sprawdźcie również, jak wziąć kredyt i nie dać się oszukać.