Dzisiejszy wpis dotyczy najczęstszych błędów popełnianych przy samodzielnym zakupie nieruchomości. Opowiem o tych, którzy kupili mieszkanie bez pomocy doradcy, przyjaciela czy kogoś znajomego, kto już przez to przechodził i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami.
W poniższym artykule postaram się w kilku punktach przybliżyć Wam istotne sprawy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy zakupie nieruchomości?
Wierzę tylko w swój bank i swojego doradcę
Każdy ma swój ulubiony bank i panią Kasię, która obsługuje go, odkąd założył konto. Mimo to należy pamiętać, że po wyliczeniu zdolności kredytowej i otrzymaniu oferty ze swojego banku, nie powinno się jej od razu akceptować. Taka oferta ma służyć za przykład, może zmotywować, żeby udać się do innych banków, sprawdzić, co zaproponuje konkurencja, bo często zdarza się, że mają lepsze warunki.
Wpłata zadatku bez sprawdzenia możliwości finansowych
Nierzadko zdarza się, że potencjalny kredytobiorca znajduje piękne mieszkanie w dobrej lokalizacji i od razu wpłaca zadatek. Niestety dopiero później udaje się do banku, aby złożyć wniosek o kredyt. Nie zawsze możecie być pewni, jaką macie zdolność kredytową. Kiedyś zdarzyło się Wam spóźnić z ratą za lodówkę? Taki drobiazg może mieć wpływ na ocenę tej zdolności. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy przedwstępnej należy sprawdzić swoją sytuację finansową wraz z doradcą finansowym i w BIK-u.
Podstawowe błędy, czyli nie czytacie lub nie rozumiecie umów
Jeżeli jakikolwiek zapis w umowie, którą macie podpisać ze swoim deweloperem lub właścicielem mieszkania, jest dla Was niejasny, poproście o szczegółową wykładnię. Warto również zapytać swojego doradcę albo prawnika o wyjaśnienia oraz wzór umowy przedwstępnej, ponieważ nie każda przykładowa znaleziona w sieci okaże się korzystna. Dodatkowo można sprawdzać publikacje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w których prezentowane są niedozwolone postanowienia umowne.
O tym, na co zwracać uwagę, czytając umowę kredytową, pisałem tu: https://jacekkur.pl/umowa-kredytowa-trzeba-zwrocic-uwage/
Zbyt krótki termin na sfinalizowanie transakcji zakupu
Każdy kredytobiorca musi podpisać umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. Trzeba dobrze przemyśleć czas potrzebny na uzyskanie kredytu (z zasady trwa to minimum 8 tygodni w sytuacjach nieskomplikowanych). Zbyt krótki termin na zamknięcie transakcji może okazać się kosztowny. Jeżeli nie uda Wam się wywiązać z zapisów umów, wpłacony zadatek przepada. Warto starać się oczywiście aneksować umowę, ale to wiąże się również z dodatkowymi opłatami notarialnymi.
Nieprzemyślany zakup
Decyzja o zakupie nieruchomości nie może zostać podjęta zbyt pochopnie np. podczas targów deweloperskich, gdzie będziecie kuszeni ofertami specjalnymi.
Zakup domu czy mieszkania to inwestycja na lata, dlatego warto racjonalnie ocenić metraż, który będzie Wam potrzebny oraz sprawdzić wybraną lokalizację.
Coraz częściej klienci kupują mieszkania na podstawie wizualizacji i makiet. W takim przypadku należy uwzględnić, że w rzeczywistości mieszkanie może nieco różnić się od prezentowanego.
Warto pamiętać, że nawet jeśli nie planujecie skorzystać z usług doradcy, to w internecie jest mnóstwo przydatnych informacji, które mogą bardzo pomóc w rozsądnym zakupie nieruchomości.
Najczęstsze pytania
Czy dobrym pomysłem jest wybór swojego banku w celu wzięcia kredytu?
Warto udać się do wielu banków i sprawdzić swoje możliwości. Każdy lubi być w swojej strefie komfortu, ze swoim ulubionym przedstawicielem, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Należy sprawdzić konkurencję i wybrać najlepszą opcję dla siebie.
Co zrobić w przypadku niezrozumienia umowy kredytowej?
Najprostszą możliwością jest po prostu zapytać i poprosić o wytłumaczenie. Natomiast jeśli potrzebujesz więcej czasu na przemyślenia czy zrozumienie, możesz skorzystać z usług doradcy finansowego, który poświęci Ci tyle uwagi, ile potrzebujesz i wszystko dokładnie wyjaśni.