Przede wszystkim przy wyborze najlepszego kredytu należy wziąć pod uwagę następujące kryteria: 

 • własną sytuację życiową, 
 • swoją przyszłość oraz plany, 
 • należy porównać koszty początkowe oraz oprocentowanie, 
 • nie zwracać tak dużej uwagi na rankingi, 
 • wziąć pod uwagę koszty dodatkowe kredytu. 

Własna sytuacja życiowa 

Generalnie należy pamiętać, że wiele czynników może ulec zmianie. Koszty zobowiązania to zarówno wkład własny jak i kwoty podatków, opłaty w agencji oraz opłaty związane z notariuszem. Przed wybraniem odpowiedniego dla siebie kredytu mieszkaniowego, warto zawsze pomyśleć o swoich planach na przyszłość.  

 • Należy pamiętać, że sytuacja zawodowa może ulec zmianie, można uzyskać wyższą pensję. Łączy się z tym fakt, że wówczas będzie można uregulować nadpłatę nawet za parę lat.  
 • Poza tym ważną kwestią jest również rodzina. W przeciągu bardzo krótkiego czasu dużo może się zmienić. Czasem jest to chęć zakupu większego mieszkania, gdyż brakuje miejsca na nowego członka rodziny lub po prostu zwykła przeprowadzka.  

Warto pomyśleć o sobie za 10, 20 lat. Jakie chcielibyśmy mieszkanie, jakie jest nam potrzebne i w jakim czulibyśmy się dobrze.  

Problem rankingów 

dwa typy banków

Należy zwrócić uwagę na pewną niekonsekwencję w rankingach, które powstają. Są one oglądane z bardzo dużym zainteresowaniem, ale w rzeczywistości nie przynoszą większych korzyści. Mają po prostu dobrze wyglądać. 

Dobrym przykładem będzie duży bank, który zawsze znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu, a tak naprawdę naciska na klientów, by płacili ogromne koszty początkowe. Jedynym powodem, dlaczego jest na szczycie rankingu jest to, że ranking nie uwzględnia tych kosztów. 

Kolejnym problemem, jaki występuje jest ranking banków przy obliczeniu całkowitego kosztu kredytu. Nonsens jaki z tego wynika polega na tym, że znaczna większość kredytów jest spłacana przed terminem. Należy zauważyć, że jeśli dana osoba sprzeda mieszkanie w okresie zadłużenia, działanie to jest traktowane jako jego pełna spłata. 

Dodatkowe koszty 

Biorąc kredyt mieszkaniowy należy pamiętać, że ceny nieruchomości nieustannie rosną. Trzeba wziąć również pod uwagę dodatkowe wydatki ponoszone zwykle co miesiąc. Przykładem mogą być składki na ubezpieczenie na życie. Takie koszty należy sumować łącznie z kwotami wymaganymi na początku i z oprocentowaniem. 

Jaki jest wybór 

W rzeczywistości do wyboru są dwa typy banków: 

 1. takie, które nie oczekują prowizji, ale mają wyższą ratę, 
 2. takie, które pobierają prowizję lub posiadają inne koszty, ale dają nieco niższą ratę. 

Większość osób wybiera jednak pierwszy typ banków, który nie oczekuje prowizji, ale ma większą ratę.  

Jak wybrać dobrze? 

Przy wyborze najlepszego kredytu należy połączyć trzy najważniejsze elementy: 

 1. koszty początkowe, 
 2. oprocentowanie, 
 3. okresowe koszty dodatkowe. 

Dodatkowo należy również się zorientować, czy bank wymaga od swojego klienta, aby na jego konto wpływała wyznaczona kwota np. pensja od pracodawcy. 

Krótko mówiąc, znalezienie odpowiedniej oferty jest sprawą personalną i w tej decyzji nie należy kierować się rankingami, które często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. 

Pytania i Odpowiedzi

Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego kredytu? 

Przy wyborze kredytu należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy – oprocentowanie, koszty początkowe oraz okresowe koszty dodatkowe. Dodatkowo należy sprawdzić, czy bank wymaga od klienta, by na jego konto, co określony, czas wpływała dana kwota.  

Jakie kryteria wziąć pod uwagę, biorąc kredyt? 

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na własną sytuację życiową, na plany na przyszłość. Należy porównać koszty początkowe oraz oprocentowanie, nie zwracać dużej uwagi na rankingi oraz poddać analizie koszty dodatkowe kredytu.