Przede wszystkim, zanim zdecydujecie się na zmianę mieszkania lub domu musicie zadać sobie pytanie, czy zostawicie swoją wcześniejszą nieruchomość czy wolicie ją sprzedać? 

Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się nad takimi kwestiami jak: 

  • oceną wartości teraźniejszego mieszkania, jeżeli planujecie je sprzedać i spłacić swoje zobowiązanie kredytowe, 
  • sprawdzeniem swojej zdolności kredytowej, jeżeli planujecie je sprzedać i spłacić kredyt, 
  • gdzie będzie Wasze mieszkanie w okresie przejściowym. 

W przypadku, gdy planujecie sprzedać mieszkanie lub dom  

W przypadku, gdy chcesz sprzedać swoje mieszkanie powinieneś sprawdzić, ile pieniędzy zostani Ci po sprzedaży. Należy pamiętać, że przy sprzedaży następuje całkowita spłata kredytu a Tobie zostanie różnica między ceną sprzedaży a kredytem, który musiał zostać spłacony. Pieniądze, które Ci zostały mogą posłużyć jako wkład własny w zakup nowego mieszkania lub domu.  

W przypadku, gdy NIE chcecie sprzedać swojego mieszkania lub domu 

W takiej sytuacji, gdy nie chcesz sprzedać swojej nieruchomości, a masz na nią zaciągnięty kredyt – musisz liczyć się z tym, że będzie trzeba spłacać jednocześnie dwa zobowiązania. W tym przypadku ważne jest, by dokładnie sprawdzić swoją zdolność kredytową, żeby mieć pewność, że dasz sobie finansowo z tym radę. 

Kredyt w innej walucie 

kredyt a waluta

Jeśli na Twoim sprzedawanym mieszkaniu masz kredyt w obcej walucie to ponosisz ryzyko zmiany kursu. Osoba, która zakupi od Ciebie mieszkanie przekaże Ci ustaloną przez Was cenę w złotówkach – Ty w tej kwocie musisz spłacić swoje zobowiązanie. Jednak, jeśli wartość długu nagle znacznie wzrośnie, ponieważ kurs walutowy wzrósł, możesz nie mieć wystarczającej ilości pieniędzy od kupującego, aby spłacić swój kredyt w całości. Niestety, w takiej sytuacji, różnicę należy dopłacić ze środków własnych. Ten moment następuje po podpisaniu aktu notarialnego, wtedy to już nie Ty jesteś właścicielem mieszkania, ale masz obowiązek zapewnić kupującego, że kredyt został spłacony w całości.  

Taka sytuacja jest problematyczna i nie raz utrudnia życie. Po sprzedaży mieszkania często pozostaje mniej pieniędzy ze względu na wzrost waluty kredytu.  

Podejmując tak ważne decyzje w swoim życiu, jak zamiana mieszkania na dom, zawsze trzeba myśleć o swojej przyszłości i o tym czy przyniesie to wymierne korzyści. 

Pytania i Odpowiedzi

Jak wygląda sytuacja, gdy chcę sprzedać swoją nieruchomość?

W takiej sytuacji zanim zdecydujecie się go pozbyć, musicie sprawdzić, ile Wam zostanie pieniędzy po sprzedaży, ponieważ ze środków ze sprzedaży należy pokryć kredyt, który był na mieszkaniu. Pieniądze, które Ci zostały mogą posłużyć jako wkład własny w zakup nowego mieszkania lub domu 

Czy można zamienić mieszkania na większe, mając już kredyt hipoteczny?

  1. Czy można zamienić mieszkania na większe, mając już kredyt hipoteczny? 

Tak! Nowe mieszkanie można najpierw na spokojnie nabyć, a dopiero później sprzedać obecne. Z pomocą doradcy kredytowego bez stresu możesz myśleć o podjęciu takich kroków. 

Co w sytuacji, gdy kurs walutowy nagle wzrósł i zwiększyła się wartość długu?

W sytuacji, gdy kurs walutowy wzrósł i nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, aby zapłacić, różnicę należy dopłacić ze środków własnych.