O niestandardowej sytuacji kredytowej mówi się zazwyczaj w kontekście spraw związanych z rodzajem kupowanej nieruchomości albo ze sposobem uzyskiwania dochodów. Czasami dochodzi do połączenia tych dwóch elementów, co rodzi już poważny problem. Jak uzyskać kredyt hipoteczny wtedy, gdy np. pracuje się w firmie wypłacającej pensje w gotówce? I co zrobić, kiedy chce się kupić na kredyt działkę o powierzchni powyżej 3000 m2?

Niestandardowa sytuacja kredytowa wbrew pozorom zdarza się dość często. Coraz więcej klientów trafia do mnie dlatego, że z różnych względów ma problem z uzyskaniem pieniędzy na zakup nieruchomości. Na czym zazwyczaj polega ta niestandardowość?

Siedy sytuacja jest najlepszeProblemy z nieruchomością

Po pierwsze, może być związana z samą nieruchomością, którą chce się kupić. Dla banku niestandardowa nieruchomość to np. działka powyżej 3000 m2, stary dom do generalnego remontu, mieszkanie ze świeżo zakończoną sprawą spadkową, dom lub mieszkanie na wsi z działką zabudowaną budynkami związanymi z działalnością gospodarczą itp. Możliwości jest całkiem sporo, a każda z nich zostaje uznana za niestandardową.

Niestandardowość a zdolność kredytowa

Po drugie, niestandardowość może dotyczyć kwestii zdolności kredytowej. Kiedy bank niechętnie udziela kredytu hipotecznego? Gdy młodzi ludzie chcą pożyczyć pieniądze z rodzicami w wieku emerytalnym, gdy mają umowy na czas określony i ten czas dobiega końca, kiedy pracują w firmie wypłacającej pensje w gotówce itp.

Więcej na temat zdolności kredytowej pisałem tu: https://jacekkur.pl/zdolnosc-kredytowa-nia-wplyw/

Czasami oba problemy się łączą – niestandardowa nieruchomość z nietypową formą uzyskiwania dochodów. Wówczas sytuacja jest już naprawdę złożona.

Niestandardowość dotyczy również czasu potrzebnego na uzyskanie kredytu. Zdarza się, że klienci muszą dostać kredyt w ciągu np. dwóch tygodni, bo inaczej stracą gotówkę.

Co robić dalej?

Co wtedy? Niestety my często nie podejmujemy się poprowadzenia takiej sprawy kredytowej ze względu na to, że efekt końcowy jest niepewny. Ja, jako wieloletni doradca kredytowy, a obecnie właściciel Centrum Kredytów Hipotecznych zawsze pracuje zgodnie z jedną zasadą – jeżeli podejmuję się sprawy, gwarantuję jej pozytywne zakończenie. A niestandardowa sytuacja kredytowa powoduje, że wszystko staje się loteryjne. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z podejścia banków, które nie są skłonne do indywidualnego rozpatrywania wniosków. Jeżeli coś wydaje im się wątpliwe, po prostu odmawiają udzielenia kredytu. Pozostaje pytanie – czy gdzieś uda się uzyskać pieniądze na zakup nieruchomości?

Banki spółdzielcze a ogólnopolskie

W sprawach niestandardowych polecam klientom banki spółdzielcze. To one są zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem.

Jak działają banki spółdzielcze?

  • wydają decyzję szybciej niż banki ogólnopolskie,
  • indywidualnie podchodzą do każdego kredytobiorcy,
  • częściej akceptują niestandardową sytuację kredytową.

Banki ogólnopolskie potrzebują na decyzję około miesiąca, czasami więcej, jeżeli nie dostarczycie kompletu dokumentów lub jeśli konieczne będzie dosłanie dodatkowych zaświadczeń. W bankach spółdzielczych ten czas oczekiwania jest dużo krótszy. Dodatkowo banki spółdzielcze indywidualnie podchodzą do każdego klienta – oczywiście nie gwarantują uzyskania kredytu, ale rozmawiają z potencjalnym kredytobiorcą i szukają najlepszego rozwiązania. Jak to możliwe? Wynika to z liczby osób zainteresowanych pożyczkami. Jest ich zdecydowanie mniej, co powoduje, że pracownicy mają więcej czasu dla każdego klienta. Dzięki temu chętniej akceptują wszystkie niestandardowe sytuacje.

Warto pamiętać, że banki spółdzielcze znajdują się raczej w mniejszych miejscowościach, dlatego nie bazują wyłącznie na osobach kupujących mieszkania od dewelopera. Często trafiają do nich ludzie chcący nabyć dużą działkę albo wybudować dom na terenach wiejskich.

Właśnie dlatego swoim klientom w niestandardowej sytuacji zawsze radzę, żeby zadzwonili do dwóch lub trzech banków spółdzielczych mających siedzibę najbliżej wybranej przez nich nieruchomości. Często okazuje się, że można w nich szybko załatwić kredyt bez niepotrzebnego stresu.