Temat, który ostatnio wraca jak bumerang – zakup szeregowca pod miastem. Coraz częściej kontaktują się z nami klienci, którzy chcą nabyć szeregówkę w spokojnej okolicy i pytają o sposób przeprowadzenia transakcji oraz procedury kredytowej. Co zrobić, żeby było maksymalnie bezpiecznie? Jaka jest różnica pomiędzy kupnem nieruchomości od dewelopera a od firmy budowlanej?

Zakup szeregowca pod miastem – okazuje się, że ten temat stał się tematem na czasie. Pytań o to, od czego zacząć, jeżeli chce się nabyć szeregówkę, jest coraz więcej. Odpowiadam zatem: pierwszy krok to ustalenie ze sprzedającym czy będziecie podpisywać umowę deweloperską z rachunkiem powierniczym. Dlaczego akurat ta kwestia powinna być poruszona na początku? Ponieważ od tego zależy, kiedy będzie można wnioskować o kredyt. Na podstawie informacji uzyskanych od sprzedającego stwierdzamy, czy jest on deweloperem w rozumieniu ustawy, czy firmą budowlaną.

Uwaga: w obu przypadkach nie należy się martwić o bezpieczeństwo transakcji, ale trzeba pamiętać, że będzie ona przebiegała nieco inaczej.

Zakup szeregowcaZakup szeregowca od dewelopera

Jeśli sprzedający jest deweloperem, to znaczy podpisze z Wami umowę deweloperską z rachunkiem powierniczym. Dla mnie, osoby pracującej przez ponad 15 lat jako doradca kredytowy a obecnie kierującej Centrum Kredytów Hipotecznych, ma to bardzo duże znaczenie. Dzięki temu o kredyt możemy się starać w każdym momencie trwania budowy. Mówiąc wprost, nie musimy czekać, aż prace budowlane zostaną zakończone.

Gdy zaś sprzedawca nie będzie podpisywał umowy deweloperskiej z rachunkiem powierniczym, to znaczy, że jest firmą budowlaną. Oczywiście od strony technicznej nie ma żadnej różnicy, bo oba typy firm tak samo budują nieruchomość.

Więcej na ten temat znajdziecie tu: https://jacekkur.pl/deweloper-czy-firma-budowlana/

Kupno nieruchomości od firmy budowlanej

Różnica polega na tym, kiedy będzie można starać się o kredyt. Jeżeli decydujecie się na zakup szeregowca od firmy budowlanej, rozpoczęcie procedury kredytowej następuje dopiero, gdy budowa zostanie prawomocnie zakończona. Wcześniej zazwyczaj podpisuje się tak zwaną umowę rezerwacyjną, żeby zapewnić sobie możliwość kupna upatrzonej nieruchomości, ale o pieniądze z banku wnioskuje się po ukończeniu prac. Co to oznacza w praktyce? Czasami trzeba czekać kilka lub kilkanaście miesięcy, żeby móc złożyć dokumenty do banku.

Warto mieć na uwadze, że sama procedura uzyskiwania kredytu trwa od miesiąca do dwóch, dlatego wszystko powinno być ustalone z firmą budowlaną i po prostu dobrze rozplanowane. Można sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby po wielu miesiącach oczekiwania na możliwość złożenia wniosków nagle straciło się pracę, zmieniło ją albo usłyszało o zaostrzeniu kryteriów przyznawania kredytów. Wtedy po prostu pojawia się poważny problem. Niestety nie wszystko da się przewidzieć na tyle w przód, ale możemy zminimalizować ryzyko i pomóc Wam w odpowiednim zaplanowaniu procedury zakupu. Skontaktujcie się z nami telefonicznie, a my postaramy się zrobić, to co będzie możliwe, aby zapewnić Wam poczucie bezpieczeństwa.