Umowa Przedwstępna Warszawa

Osoby kupujące mieszkanie, spotykają się z terminem “umowa przedwstępna” i często nie są świadome, co on w ogóle oznacza. Kontrakt ten zawierany jest pomiędzy kupującym a sprzedającym nieruchomość. W szczególności jest spotykany w transakcjach na rynku wtórnym, zdecydowanie rzadziej na rynku pierwotnym. Z czego wynika takie rozłożenie?  

W przypadku, gdy kupujesz od dewelopera, umowa przedwstępna istnieje tylko wtedy, gdy decydujesz się na nieruchomość, która jest już wybudowana i oddana do użytku. Natomiast na rynku pierwotnym zazwyczaj zawierana jest umowa deweloperska lub rezerwacyjna. 

 

Umowa przedwstępna – teoria.

Umowa przedwstępna to tak naprawdę umowa wstępna. Jest ona pierwszą, którą podpisujesz podczas kupna/sprzedaży. Zwykle jest nazywana przedwstępną, co nie znaczy, że po niej następuje kolejna. Zazwyczaj po takiej umowie następuje notarialna lub końcowa. 

 

Jakie elementy powinna posiadać? 

  • dane o nieruchomości, 
  • informację o cenie nieruchomości, 
  • dane sprzedającego,  
  • informację o kwocie wpłaconego zadatku, 
  • informację o dniu, do którego umowa końcowa ma zostać podpisana. 

Taką umowę przedwstępną można podpisać albo przy pomocy notariusza, albo bez jego wsparcia. W pierwszym przypadku, przy zakupie domu lub działki, jest to zalecane z uwagi na proces, który jest trudniejszy. Natomiast przy zakupie mieszkania może odbyć się to bez pomocy osoby wykwalifikowanej.  

 

Powody, dla których podpisuje się umowę przedwstępną. 

osoba, która podpisuje umowę
  • Przede wszystkim sam proces wymaga czasu, między innymi na przygotowanie odpowiednich dokumentów, znalezienie notariusza i przeprowadzkę. W takiej sytuacji właśnie umowa przedwstępna daje pewność obu stronom, że nie odstąpią oni od jej warunków. 
  • Dość oczywistym powodem jest również to, że żadna osoba w dniu, w którym wybrała swoje wymarzone mieszkanie, nie wpłaca całości kwoty i się do niego od razu nie wprowadza. 
  • Natomiast w sytuacji zawierania umowy na rynku wtórnym, należy wpłacić zadatek, który jest częścią ceny wybranej nieruchomości. W sytuacji, gdy kupujący zmieni zdanie, traci on swoje pieniądze, ale w przypadku, gdy sprzedający się wycofa – musi zwrócić kwotę oraz zapłacić kupującemu drugie tyle. 
W sytuacji, gdy mieszkanie/dom kupowane jest na kredyt, trzeba bardzo dokładnie przeanalizować swoje kroki, by nie dać się oszukać. W tym najlepiej pomoże Ci doradca kredytowy, który, jeśli będziesz chciał – zrobi to za Ciebie! 

 

Ciekawostki.

Umowa przedwstępna powinna przede wszystkim zawierać dane o nieruchomości oraz informację o jej cenie, dane sprzedającego, informację o kwocie wpłaconego zadatku oraz dane o dniu, do którego umowa powinna zostać podpisana. 

Umowę przedwstępną można podpisać przy pomocy osoby wykwalifikowanej lub bez jej wsparcia. W przypadku zakupu mieszkania, podpis może odbyć się bez pomocy notariusza, aczkolwiek przy kupnie domu lub działki jest zalecane skorzystanie z pomocy osoby doświadczonej.

Aby proces kredytowy odbył się sprawnie i bezpiecznie kluczową sprawą są umowy. Doradcy finansowi pomagają w sprawdzeniu zarówno umowy rezerwacyjnej, przedwstępnej jak i deweloperskiej. Dzięki ich pomocy proces kredytowania może okazać się zdecydowanie łatwiejszy. 

KTO PYTA NIE BŁĄDZI

Szukasz wsparcia przy zakupie nieruchomości?

Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa