Powodów odmówienia udzielenia kredytu może być wiele. Do zdecydowanie najpopularniejszych należą:
- zła historia kredytowa,
- brak zdolności kredytowej,
- problem ze stanem prawnym nieruchomości,
- niepewność banku związana z wartością kupowanej nieruchomości.
By uniknąć negatywnej decyzji, musisz brać pod uwagę ryzyko i dobrze przygotować się przed złożeniem wniosku.
Historia kredytowa
W sytuacji, gdy klient chce wziąć pożyczkę gotówkową lub kartę kredytową bank z reguły jest wyrozumiały. Natomiast w sytuacji, gdy dana osoba chce zaciągnąć kredyt hipoteczny, mogą pojawić się tutaj problemy, gdyż bank dokładnie sprawdza każdą informację. Nie jest powiedziane, że jeśli instytucja zgodzi się na pożyczkę małej kwoty, to zrobi to samo w przypadku dużo większej sumy na zakup nieruchomości.
W sytuacji, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości warto udać się do Biura Informacji Kredytowej lub Biura Informacji Gospodarczej i poprosić o raport.
Zdolność kredytowa
Jest jednym z najpopularniejszych powodów odmowy kredytu hipotecznego. Zdolność kredytową można dokładnie sprawdzić przed złożeniem wniosku, ale problem pojawia się w momencie, gdy:
W takich sytuacjach może się zdarzyć, że jeden bank przyjmie wniosek klienta, a drugi od razu go odrzuci. Wtedy potrzebujesz pomocy wykwalifikowanej osoby, która oceni ryzyko negatywnej decyzji i wybierze banki, w których są największe szanse na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi. Należy pamiętać, by wnioski wysłać do więcej niż jednego banku, by zwiększyć szansę na otrzymanie pieniędzy.
- dochód jest nieregularny,
- nie można go dokładnie wyliczyć,
- dochód pochodzi z kilku źródeł.
W przypadku, gdy zdolność kredytowa jest za niska, bank może zaoferować pożyczkę na niższą kwotę niż ta, o którą prosił klient. Natomiast jeśli posiada on dodatkową gotówkę, może pokryć różnicę i kupić nieruchomość, jednocześnie zwiększając swój wkład własny.
Stan prawny nieruchomości
Często bank odmawia udzielenia kredytu w sytuacji, gdy stan prawny danej nieruchomości budzi wątpliwości. Przykładem mogą być wady prawne takie jak:
- działka, na której znajduje się blok ma nieuregulowany stan prawny,
- nie ma możliwości wpisania hipotek na nieruchomości,
- w Księgach Wieczystych wpisane są nieakceptowane roszczenia.
Dobrą informacją jest to, że przed podpisaniem umowy te kwestie można dokładnie sprawdzić.
Dodatkową możliwością jest spisanie odpowiednio umowy wstępnej, w której można zamieścić adnotację, stanowiącą, że jeśli bank odmówi udzielenia kredytu ze względu na stan prawny nieruchomości – zadatek powinien być zwrócony.
Wartość kupowanej nieruchomości
W tym punkcie posłużę się przykładem: klient kupuje mieszkanie na rynku wtórnym i ma za nie zapłacić 300 tysięcy złotych. Jednakże bank oceniając wartość rynkową tej danej nieruchomości, uznaje, że ona nie jest tyle warta. Oznacza to tyle, że klient nie otrzyma pożyczki na taką kwotę o jaką prosił, ale niższą, bo bank może udzielić kredytu do maksymalnie 80% lub 90% wartości rynkowej mieszkania.
Powodów odmowy kredytu hipotecznego może być wiele, a przedstawione w tym artykule są zdecydowanie najczęstsze. Warto zapoznać się z nimi przed wysłaniem wniosku.
Pytania i Odpowiedzi
Jakie są najczęstsze przyczyny odmowy udzielenia kredytu w związku ze stanem prawnym nieruchomości?
W takiej sytuacji najczęstszymi powodami odmowy udzielenia kredytu są wady prawne takie jak na przykład: nie ma możliwości wpisania hipotek na nieruchomości, działka, na której znajduję się nieruchomość ma nieregularny stan prawny oraz gdy w Księgach Wieczystych wpisane są nieakceptowane roszczenia.
Czy doradca kredytowy może sprawdzić stan prawny kupowanej nieruchomości?
Tak, doradca finansowy na samym początku sprawdza stan prawny nieruchomości, przed samym przygotowaniem ofert kredytowych. Gdy upewni się, że wszystko wygląda dobrze, dopiero przystępuje do kolejnych etapów.
Jakie są najczęstsze problemy związane ze zdolnością kredytową przy składaniu wniosku?
Zdolność kredytową należy precyzyjnie sprawdzić przed złożeniem wniosku, ale problem pojawia się, gdy dochód jest nieregularny, pochodzi z kilku źródeł lub nie można go dokładnie obliczyć.