słuchawka22 299 34 40

Jacek Kur

Jeżeli macie możliwość spłacenia kredytu hipotecznego przed terminem, oczywiście warto to zrobić. Trzeba tylko zwrócić uwagę na planowaną datę spłaty lub nadpłaty – z reguły banki naliczają kary za wcześniejsze uregulowanie zobowiązania.

Przy podpisywaniu umowy kredytowej sprawdźcie, jakie opłaty bank naliczy za nadpłacenie albo spłacenie całości kredytu hipotecznego. Przeważnie w pierwszych latach zapłacicie karę umowną. Dodatkowo jeżeli skorzystaliście z programu MDM po zmianach i zechcecie w pierwszych 5 latach nadpłacić kredyt kwotą przekraczającą przyznane dofinansowanie, pieniądze z dofinansowania będziecie musieli zwrócić. Właśnie z tych wyżej wymienionych powodów lepiej jest poczekać 2, 3, 4 lub 5 lat.

Przykładowe prowizje lub kary za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego:

  • ING Bank Śląski – każda nadpłata dokonana w pierwszych 5 latach okresu kredytowania wiąże się z koniecznością zapłacenia kary w wysokości 2% od nadpłaconej kwoty; po 5 latach można spłacić albo część kredytu, albo całość bez dodatkowych opłat;
  • Bank Millennium – w pierwszych 4 latach okresu kredytowania można spłacić do 30% kredytu bez dodatkowych opłat; jeżeli nadpłata przekroczy 30%, trzeba zapłacić karę w wysokości 2% od nadpłaconej kwoty; po 4 latach można spłacić dowolną część lub całość kredytu bez dodatkowych opłat;
  • PKO BP – każda nadpłata dokonana w pierwszych 3 latach okresu kredytowania będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami; po 3 latach bank nie pobierze prowizji od nadpłaty, za to przez cały okres kredytowania pełna spłata kredytu wiąże się z karą w wysokości 2%.

Zmiany po nadpłacie

Jeżeli zdecydujecie się na nadpłacenie kredytu hipotecznego, możecie wybrać pomiędzy:

  • skróceniem okresu kredytowania – rata będzie podobna do tych płaconych na początku, ale czas zostanie skrócony;
  • zmniejszeniem wysokości raty – czas pozostaje bez zmian, zmienia się jedynie wysokość raty.

Czasami trzeba liczyć się z tym, że banki pobierają dodatkową opłatę za stworzenie aneksu do umowy, np. wtedy, gdy zmienia się okres kredytowania.

Generalna zasada jest taka – im krótszy czas kredytowania, tym mniejsze odsetki. Z tego powodu warto spłacić kredyt hipoteczny przed terminem.
© 2020 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Twój numer został przekazany

Dziękujemy