Sytuacja ekonomiczna w Polsce i na świecie od 2020 roku zmieniła się diametralnie. Pandemia koronawirusa, a później wciąż trwająca wojna na Ukrainie wpłynęła na podwyższenie kosztów produktów. To jednak nie wszystko. Nikt nie spodziewał się takich wzrostów oprocentowania, jakie nastąpiły. Często w związku z tą sytuacją pojawiają się pytania, czy aktualnie warto wziąć kredyt? Jeśli naprawdę potrzebujesz mieszkania, to wysokie stopy oprocentowania nie powinny stanowić przeszkody w zaciąganiu kredytu.  

Stopy oprocentowania 

Co prawda wysokie stopy oprocentowania wpływają na kredyt, ale zawsze można go zmienić na taki, z korzystniejszymi warunkami, gdy sytuacja ulegnie poprawie. Dodatkowo należy pamiętać, że wysokie stopy oprocentowania mają charakter przejściowy, więc nie warto odkładać planów.  Nie mamy pewności, co będzie za pół roku, rok, więc oczekiwanie na lepsze czasy może nie przynieść efektów.  

Dlaczego mimo wszystko warto aktualnie korzystać z brania kredytu? 

Warto pamiętać, że w momencie, gdy stopy oprocentowania spadną, zwiększy się liczba kupujących, a deweloperzy i sprzedawcy zaczną podnosić ceny nieruchomości. Dodatkowo im więcej osób będzie chciało zakupić mieszkanie, tym mniejszy będzie ich wybór. To jeszcze bardziej skłania ku kredytowi, mimo wysokich stóp procentowych. Jeśli masz, stałą pracę i spełniasz wszystkie niezbędne warunki, by ubiegać się o kredyt – możesz rozważyć zakup mieszkania. Z czasem oprocentowanie spadnie i tym samym zmniejszy się także wysokość raty.  

Czy kiedyś będzie idealny czas? 

pandemia koronawirusa w Polsce

To pytanie jest podchwytliwe, gdyż nie ma idealnego czasu. . W 2020 roku pojawiła się pandemia, która trwała kilka lat, a następnie wojna na Ukrainie. Wszystke te wydarzenia napędzają strach i niepewność także w kontekście finansowym.  Nikt się tych sytuacji nie spodziewał. Kto wie, co będzie w 2023? Nikt. Warto zadbać o swój komfort i nie odkładać decyzji na później.  

Czekanie na idealny moment, który może nigdy nie nadejść, jest bezcelowe. Jeśli czujesz potrzebę zmiany lub zakupu mieszkania i masz takie możliwości – nie zwlekaj.   

Pytania i Odpowiedzi

Czy pomimo wysokich stóp oprocentowania warto wziąć kredyt?

Sytuacja w Polsce i na świecie nie jest stabilna, ale od zawsze były wahania. Jeśli masz stałą pracę, potrzebę zakupu mieszkania, nie warto czekać na lepsze czasy.  Oprocentowanie w każdej chwili może spaść i w takiej sytuacji od razu zmieni się także wysokość raty. 

Dlaczego po spadku stopy oprocentowania może być ciężej kupić mieszkanie?

W takiej sytuacji kredyty staną się bardziej dostępne. Wzrośnie automatycznie liczba kredytobiorców oraz ceny nieruchomości. Dodatkowo będzie mniejszy wybór mieszkań, gdyż więcej osób będzie chciało je zakupić.