Wiek jest istotnym czynnikiem, który wpływa na możliwość wzięcia kredytu. Wiadomo, że czynniki takie jak wysokość dochodów czy czas trwania umowy mają również duże znaczenie, ale warto również pamiętać o wieku kredytobiorcy, który również może zaprzepaścić szansę na kredyt. 

Co powinniście wiedzieć: 

  • Najstarsza osoba w czasie ostatniej spłaty raty może mieć 70 lub 75 lat. 
  • Osoby najmłodsze, którym bank udziela kredytu to osoby w przedziale wiekowym 18-21 lat. 
  • Gdy dana osoba przejdzie na wiek emerytalny, bank zawsze szacuje spadek dochodów, co z kolei obniża zdolność kredytową.  
wzięcie kredytu w banku

Jak można zauważyć wiek najmłodszego kredytobiorcy waha się od 18 do 21 lat. W przypadku osób starszych, bank przy płaceniu ostatniej raty bierze pod uwagę, ile wtedy klient będzie miał lat. Najczęściej jest to 70-75 lat, chociaż niektóre banki przedłużyły ten limit do lat 80. Ciężko nie zgodzić się z tymi założeniami.  

Powszechne stało się, że osoby po pięćdziesiątce próbują uzyskać kredyt, ponieważ chcą rozwinąć swoją działalność lub po długich latach w końcu mogą sobie pozwolić na budowę wymarzonego domu. Zgodnie z Komisją Nadzoru Finansowego banki powinny ocenić spadek dochodów po osiągnięciu wieku emerytalnego, a co z kolei wpływa na zdolność kredytową. Na szczęście nie każdy bank stosują się do tych zaleceń i istnieją sposoby, aby osoby nieco starsze również mogły wziąć kredyt. 

Czy można coś zrobić by ominąć ograniczenia?  

  • By złagodzić ograniczenia wiekowe można wykupić ubezpieczenie na życie i dokonać cesji polisy na bank, który udziela kredytu. Ten sposób umożliwia podniesienie górnej granicy nawet do 5 lat! Natomiast trzeba mieć na uwadze to, że takie wymagania podniosą całkowity koszt kredytu, gdyż składki na ubezpieczenie są związane z wiekiem.  
  • Dobrym sposobem może być również znalezienie drugiej osoby, by wraz z nią wziąć kredyt. Może być ona na przykład młodsza lub mieć większe dochody. Bank w każdym z tych przypadków będzie bardziej przychylny przy decyzji o udzielenie kredytu. 
  • Inną opcją jest również wniesienie dużego wkładu własnego. Bank w takim przypadku pożycza zainteresowanemu kwotę, która jest mniejsza i spada wówczas ryzyko związane z kredytowaniem.  

Wiek jest istotnym czynnikiem, który wpływa na przychylność banku przy udzielaniu kredytu, ale zawsze na wszystko można znaleźć jakieś rozwiązanie.  

Czy doradca kredytowy może pomóc nam ominąć ograniczenia wiekowe?

Zgodnie z przepisami istnieją sposoby, które mogą pomóc złagodzić ograniczenia wiekowe. Doradca finansowy może Ci je przedstawić, omówić i wraz z Tobą podjąć najlepszą decyzję.

Czy wykupienie ubezpieczenia na życie może wpłynąć na ominięcie ograniczeń?

Przy wykupieniu ubezpieczenia na życie oraz dokonaniu cesji polisy na bank można podnieść górną granicę wiekową nawet do 5 lat!

Jak w kwestii kredytów wygląda sytuacja emerytów?

Zgodnie z Komisją Nadzoru Finansowego po przejściu na wiek emerytalny bank powinien określić spadek dochodów takiej osoby, co z kolei obniża jej zdolność kredytową.