Zakup domu w trakcie budowy

Co jakiś czas trafiają do mnie osoby, które chcą kupić dom, bo mieszkanie okazuje się zbyt małe. Wiadomo, że ceny dużych mieszkań często są wyższe niż ceny domów pod miastem. Dodatkowym atutem domu jest własna działka i większa prywatność. Ale powstaje pytanie: czy kupić gotowy dom, czy lepszy będzie zakup domu w trakcie budowy.

Jeśli nie boimy się kupić działki z trwającą budową domu to zwróćmy uwagę na to, od kogo kupujemy.

Jeśli w trakcie budowy to czy koniecznie od dewelopera czy być może od osoby prywatnej? Często bowiem zdarzają się oferty sprzedaży działek z trwającą budową domu jednorodzinnego. Czasami taki dom sprzedawany jest przez osobę, która zmieniła plany życiowe i chce sprzedać działkę z trwającą budową domu. A czasami są to osoby prywatne, które zarabiają właśnie budując domy i sprzedając je na różnych etapach budowy. Przyjrzyjmy się takiej właśnie sytuacji, czyli zakupowi działki z trwającą budową domu. Dodajmy, że zakupowi od osoby prywatnej, nie od dewelopera.

W takiej sytuacji najważniejsze jest pamiętać, że kredyt musimy wziąć nie tylko na zakup, ale również na dokończenie budowy. Bank musi mieć pewność, że z pieniędzy pochodzących z kredytu będzie zakończona budowa.

Przykład: cena zakupu działki z częściowo zbudowanym domem wynosi 600 000 zł. Czyli za tę kwotę kupujemy działkę i dom w trakcie budowy. Do tego musimy zaproponować jakąś kwotę na dokończenie budowy. Niech to będzie np. 400 000 zł. Czyli łącznie wartość naszej inwestycji to 1 000 000 zł.

Kredyt możemy wziąć na kwotę dowolną, ale nie większą niż 900 000 zł. Wtedy bierzemy kredyt na 90% wartości, czyli z 10% wkładem własnym. Nasz wkład własny to 100 000 zł, które wpłacamy sprzedającemu. Kredyt wynosi 900 000 i jest on przeznaczony na zapłatę reszty ceny dla sprzedającego, czyli 500 000 zł a 400 000 zł trafi do nas na konto na zakończenie budowy domu.

Oczywiście kredyt może być też mniejszy, ale w większości przypadków jest on wypłacany na dwa cele: zapłata części ceny za zakup oraz pieniądze na dokończenie budowy. Pieniądze na dokończenie budowy muszą być odpowiednio rozpisane w kosztorysie na druku danego banku. Nie jest to trudne a dodatkowo ja mogę w tym pomóc.

Pamiętajmy, że nasz kredyt będzie wypłacony najpierw dla sprzedającego a potem nastąpi przerwa, w której będziemy czekać na przepisanie na nas pozwolenia na budowę.

Dopiero po przepisaniu pozwolenia na budowę z poprzedniego właściciela na nas, nastąpi wypłata środków na nasze konto na dokończenie budowy.

W przypadku pytań, jeśli ktoś jest zainteresowany takim kredytem, zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.