Jest wiele pozytywnych cech posiadania domu, ale również wiele negatywnych. Każda osoba ma prawo wybrać miejsce swojego zamieszkania, które jest zgodne z jej upodobaniami czy możliwościami finansowymi. Z tego artykułu dowiesz się jednak, jakie są plusy i minusy mieszkania w domu. 

Minusy posiadania domu: 

  • często znajduję się w gorszej lokalizacji, 
  • każde naprawy muszą być wykonane z własnej kieszeni, 
  • dodatkowe koszty alarmu. 
porównanie domu a mieszkania

Pierwszy dość istotny negatyw posiadania domu to płacenie za naprawy lub wykonywanie ich samodzielnie. Nie posiada się w tym przypadku funduszu remontowego, należy samemu zadbać o elewację, działkę, ogród czy dach. Natomiast w mieszkaniach takie rzeczy wykonuje spółdzielnia lub wspólnota. Dodatkowo dom ma również większe ryzyko kradzieży sprzętów, dlatego też koszty eksploatacji powinny obejmować opłatę za ochronę i instalację alarmową. Następnie, jeśli chodzi o pracę, domy zazwyczaj są dalej od centrum miasta co z kolei powoduje, że tracimy czas na dojazdy.  

Plusy posiadania domu:  

  • więcej prywatności,  
  • większa powierzchnia,  
  • możliwość posiadania garażu, działki, strychu czy piwnicy, 
  • brak powinności płacenia czynszu.  

Korzyści płynące z posiadania domu mogą wydawać się dość klarowne. Masz w tym przypadku możliwość uzyskania większej powierzchni za tą samą cenę. W domu jest również więcej miejsca do przechowywania zarówno drobnostek jak i większych rzeczy typu samochód. To lokum posiada zazwyczaj garaż (miejsce postojowe), piwnicę czy strych. Kolejno nie trzeba płacić czynszu, a opłaty za różnego rodzaju usługi są niższe niż w przypadku mieszkania. Jedną z najważniejszych zalet, moim zdaniem, jest prywatność. Jest się dalej od swoich sąsiadów, nie słychać ich kroków, krzyków czy płaczu dziecka, co zdecydowanie może wpłynąć na polepszenie samopoczucia. 

Przed wyborem domu czy mieszkania warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i podjąć decyzję, która posłuży Ci lata! 

Pytania i Odpowiedzi

Jakie są plusy posiadania domu?

Mieszkanie w domu daje zdecydowanie więcej prywatności oraz większą powierzchnie do urządzenia. Dodatkowo daje możliwość posiadania garażu, strychu czy piwnicy oraz nie ma tutaj mowy o płaceniu czynszu. 

Jakie są negatywne strony posiadania domu? 

Dom często znajduję się w gorszej lokalizacji, z dala od centrum. Każde uszkodzenia, które się pojawią, będzie trzeba naprawić z własnej kieszeni oraz samodzielnie zaopatrzyć się w system alarmowy.