Zamiana Mieszkania na Większe w Warszawie

Zamiana Mieszkania na Większe w Warszawie – 7 Konkretnych Porad, Które Ułatwią Ci ten Proces.

Zamiana mieszkania na większe w Warszawie to złożony proces, wymagający dokładnej analizy i przemyślanych decyzji. Odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie kilku ważnych zasad mogą znacznie ułatwić to przedsięwzięcie. Oto siedem konkretnych porad:

1. Starannie przygotuj się do sprzedaży posiadanego mieszkania.
 • Przygotuj niezbędne dokumenty, zarówno te związane z procesem sprzedaży obecnego mieszkania, jak i te potrzebne do zakupu nowego. 

 • Dokładnie oceń wartość aktualnie posiadanej nieruchomości – przygotuj obecną nieruchomość remontując lub odświeżając ją i pozbywając się zbędnych przedmiotów. Nie tylko zmniejszy to koszty przeprowadzki, ale nada mieszkaniu świeży charakter i doda mu wartości.

 • Skorzystaj z usług rzeczoznawcy majątkowego. Precyzyjna wycena obecnego mieszkania pozwoli na realistyczne ocenę Twojej zdolności kredytowej, w tym ustalenie budżetu na zamianę mieszkania na większe w Warszawie. 

2. Poznaj obecne trendy rynku nieruchomości w Warszawie oraz specyfikę rozważanej, nowej okolicy:
 • Bądź na bieżąco z aktualnymi trendami nieruchomościowymi w Warszawie. Dzięki temu unikniesz sprzedaży za zbyt niską cenę lub nie przyjęcie korzystnej oferty bo niestety będziesz bazować na nieaktualnych danych o rynku.

 • Sprawdź, infrastrukturę i usługi w okolicy nowego mieszkania, koncentrując się na dostępności do szkół, sklepów, komunikacji publicznej, placówek zdrowia – aspektów kluczowych dla wygody codziennego życia. Wyszukaj też online opinie o interesującej Ciebie okolicy lub nowo powstałym osiedlu deweloperskim – niestety często różnią się one od obietnic w kolorowych broszurach.

3. Określ minimalne oraz optymalne oczekiwania zamiany mieszkania na większe w Warszawie:
 • Zastanów się i zrób listę priorytetów – ile pokoi, większa kuchnia czy pokój gościnny, balkon, garaż na dwa auta i sprzęt sportowy,  lub prestiżowa lokalizacja, a może chcesz być bliżej pracy czy szkoły dzieci. Ta lista będzie kierować Twoimi poszukiwaniami.

 • Zanotuj też te oczekiwania, które absolutnie muszą być spełnione oraz te, których niespełnienie jesteś w stanie zaakceptować. Grunt to gotowość do ewentualnego, świadomego  kompromisu.

4. Zastanów się nad opcjami finansowania zakupu oraz procesem pozyskania większej nieruchomości:
 • Jeśli wymagasz wzięcia nowego kredytu hipotecznego, w pierwszej kolejności skonsultuj się z bankiem lub doradcą finansowym w celu omówienia najlepszej opcji finansowania zakupu nowego mieszkania.

 • Najtaniej i najwygodniej dla Ciebie będzie najpierw kupić większe mieszkanie w Warszawie, a następnie, na spokojnie sprzedać posiadane. Wtedy nie musisz się spieszyć i masz możliwość poczekać na lepszego kupującego, który zapłaci Ci więcej.

 • Aby umożliwić sobie zakup większego mieszkania przed sprzedażą poprzedniego, musisz mieć odpowiedni wkład własny oraz zdolność kredytową na nowy kredyt, aby w okresie przejściowym posiadać dwa kredyty hipoteczne na raz.

 • Być może musisz najpierw sprzedać obecną nieruchomość, aby zamienić mieszkanie na większe. To bardziej złożony proces, jednak można go zaplanować i bezpiecznie zrealizować. 

 • Uwzględnij dodatkowe koszty związane ze zmianą mieszkania na większe, takie jak opłaty notarialne, prowizje dla pośredników, podatek VAT lub PCC, koszty remontu czy dekoracji nowego mieszkania, wyższe ubezpieczenie czy inne opłaty eksploatacyjne. 

5. Starannie przeanalizuj kupowane większe mieszkanie w Warszawie.
 • Przemyśl, czy zamierzasz wprowadzić jakieś zmiany w nowym mieszkaniu. Jeśli tak, sprawdź, czy są to zmiany wymagające zgody wspólnoty mieszkaniowej czy ewentualne pozostałe zapisy w aktach notarialnych.

 • Znając już trendy na rynku i być może wygórowaną cenę rozważanego mieszkania, nie obawiaj się negocjacji ceny i warunków umowy sprzedaży, tak aby być był pewnym, że płacisz uczciwą cenę.

6. Dla oszczędności postaraj się, aby zamiana mieszkania na większe w Warszawie odbyła się płynnie.
 • Zarówno przy sprzedaży jaki przy zakupie warto rozważyć skorzystanie z pośrednika nieruchomości, który odciąży Cię w procedurach i zaoszczędzi Ci dużo czasu oraz zbędnych kosztów. 

 • Jeśli najpierw musisz sprzedać mieszkanie, aby kupić te nowe i większe, to też możesz ograniczyć przeprowadzkę do jednej, negocjując z kupującym Twoją nieruchomość aby móc tam jeszcze mieszkać przez jakiś czas. Czyli dostajesz pieniądze ze sprzedaży i masz już środki na wkład własny. Jeśli był kredyt na mieszkanie, to został on właśnie spłacony pieniędzmi ze sprzedaży. A więc nie masz już na sobie raty kredytu i masz pieniądze na tymczasowy wynajem. Dzięki zapisom w umowie możesz dalej mieszkać w starym mieszkaniu przez np. 1-3 miesiące i na spokojnie możesz przeprowadzić się do nowego mieszkania. I co ważne minimalizujesz koszty zamiany mieszkania w Warszawie i robisz tylko jedną przeprowadzkę.

 • Skonsultuj się z doradcą kredytów hipotecznych, abyś w całej tej skomplikowanej operacji czuć się pewnie i by zrealizować transakcje efektywnie czasowo i finansowo. Dobry doradca zajmie się koordynacją sprzedaży i zakupu nowej nieruchomości, odpowiednio ustawi obie transakcje, aby nie było kolizji w harmonogramie całego przedsięwzięcia oraz wynegocjuje najlepsze warunki umowy kredytowej. 

7. Zorganizuj wsparcie podczas przeprowadzki.
 • Zorganizuj przeprowadzkę z wyprzedzeniem. Skorzystaj z profesjonalnych usług firm przeprowadzkowych, które pomogą zabezpieczyć mienie i dostarczą sprzęt potrzebny do bezpiecznego transportu.

 • Jeśli masz siłę i możesz liczyć na bliskich i znajomych oraz obawiasz się o zachowanie idealnej kondycji drogich mebli lub dekoracji wtedy warto jest rozważyć przeprowadzkę samemu. Pamiętaj wtedy o odpowiednich materiałach do zabezpieczenia pakowanego wyposażenia oraz przemyślanym zapakowaniu wynajętego auta, zaczynając od ciężkich elementów, a kończąc na tych lekkich i delikatnych by łatwo do nich mieć dostęp. 

 • Jeśli musisz tymczasowo wynająć lokum przejściowe, skorzystaj z self-storage (boxy magazynowe) aby tam przetrzymać na określony czas spakowane już rzeczy, których nie będziesz potrzebować do momentu wprowadzenia się do większego mieszkania.

Przemyślane i skrupulatne planowanie są kluczowe dla sukcesu przy zamianie mieszkania na większe w Warszawie. Pamiętaj, że każdy krok, od przygotowania obecnej nieruchomości poprzez finalizację zakupu nowego mieszkania po przeprowadzkę, wymaga uwagi, czasu i wsparcia specjalistów, ale odpowiednie podejście może znacznie ułatwić cały proces i dać Ci szansę na poprawę jakości życia i cieszyć się zamianą.

KTO PYTA NIE BŁĄDZI

Planujesz Zmianę Nieruchomości?

Porozmawiajmy…