słuchawka22 299 34 40

Jacek Kur
Na co uważać przy podjęciu decyzji o zakupie kolejnej nieruchomości?

Wielu z Was w pewnym momencie życia zastanawia się nad zmianą mieszkania na większe lub sprzedażą mieszkania i zakupem domu. O czym musicie pamiętać? Na co zwrócić uwagę, aby nie stracić przy tym pieniędzy?

Najważniejsze jest podjęcie decyzji: czy kupując nową nieruchomość chcecie sprzedać, czy zostawić tą obecnie posiadaną. Przeanalizujmy oba warianty.

Jeśli nie chcecie sprzedawać posiadanego lokalu, a macie na niego kredyt, wówczas po wzięciu nowego kredytu na zakup kolejnej nieruchomości będziecie musieli spłacać dwa zobowiązania jednocześnie. W takiej sytuacji trzeba dokładnie sprawdzić zdolność kredytową. Jeżeli wszystko wygląda w porządku, możecie zdecydować się na taki wybór. Gdy nie macie zdolności kredytowej, powinniście pokryć w całości kredyt na posiadane już mieszkanie, co w praktyce oznacza, że będziecie zmuszeni do sprzedaży tego lokum.

Sprzedając posiadane mieszkanie, dokonacie automatycznie spłacenia całego kredytu. Trzeba porównać, ile kredytu pozostało do spłaty, a za ile uda się zbyć nieruchomość. Kredyt musi być niższy niż cena lokalu. Jeśli jest odwrotnie, zanim sprzedacie mieszkanie, musicie pokryć część zobowiązania tak, aby kredyt był co najwyżej równy cenie sprzedaży. Przy pożyczce w złotówkach nie ma problemu, bo wartość zobowiązania nagle się nie zmieni. Gdy natomiast zaciągnęliście ją we frankach, euro lub innej obcej walucie, będziecie narażeni na spore ryzyko. Dlaczego?

Osoba, która kupuje od Was mieszkanie, daje ustaloną cenę w złotówkach. Wy z tej kwoty musicie spłacić kredyt. Jeśli wartość kredytu nagle znacząco wzrośnie, gdyż kurs obcej waluty poszedł w górę, wówczas może Wam nie wystarczyć pieniędzy otrzymanych od kupującego na całkowitą spłatę zobowiązania. Wówczas różnicę trzeba zapłacić z własnych środków. Nie ma innej możliwości. Ten kluczowy dla transakcji moment następuje po podpisaniu aktu notarialnego, wtedy już nie jesteście właścicielami mieszkania, jednak macie obowiązek przedstawić kupującemu zaświadczenie z banku, że kredyt został całkowicie spłacony.
Opisywany przypadek nie zdarza się zbyt często, jednak jest drastyczny w skutkach. Zazwyczaj wzrost kursu waluty, w której wzięto kredyt, powoduje, że po sprzedaży mieszkania zostaje mniej pieniędzy niż wstępnie planował sprzedawca. Taka sytuacja może znacząco skomplikować życie, np. gdy zabraknie środków na wkład własny potrzebny do zakupu nowej nieruchomości.

Sprzedając swoje mieszkanie, musicie także wziąć pod uwagę, czy w okresie przejściowym będziecie mieli gdzieś mieszkać. Rozwiązaniem może być przedłużenie pobytu w sprzedanej już nieruchomości, czyli np. krótkoterminowy wynajem tego lokalu od nowego właściciela. Dzięki temu nie trzeba organizować dwóch przeprowadzek, które generują koszty i na które traci się czas.
© 2020 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Twój numer został przekazany

Dziękujemy