Wiecie, że deweloper nie jest tym samym co firma budowlana? Wielu klientów nie ma tej świadomości. W praktyce, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, możecie je nabyć albo od dewelopera, albo właśnie od firmy budowlanej. Co to dla Was oznacza?

Trzeba sobie od razu uświadomić, że deweloper nie jest firmą budowlaną i odwrotnie. To dwie zupełnie różne instytucje działające na innych zasadach. Którą lepiej wybrać? Co może być korzystniejsze – deweloper czy firma budowlana?

Deweloper

Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania, należy zrozumieć, że deweloper jest deweloperem w rozumieniu ustawy – podpisuje z klientem umowę deweloperską, ma prospekt informacyjny oraz rachunki powiernicze. Dzięki temu może otrzymywać pieniądze z kredytów klientów w trakcie budowy.

Bank wiedząc, że dana firma jest deweloperem w rozumieniu ustawy, nie obawia się wypłacać pieniędzy z kredytów w trakcie budowy kolejnych etapów. To w pełni bezpieczne, ponieważ gotówka klientów chroniona będzie przez rachunki powiernicze.

Jak to działa? Deweloper musi najpierw zrealizować konkretny etap, aby dostać pieniądze ze wspomnianego rachunku powierniczego za stworzenie tego etapu. Dosłownie mówiąc, buduje za własną gotówkę, a dopiero po ukończeniu kolejnych punktów może otrzymać pieniądze z kredytów klientów. W praktyce przez to deweloperom nie opłaca się bankrutować, bo nie są w stanie w żaden sposób ukraść gotówki.

Trzeba pamiętać, że jeszcze do niedawna, kiedy nie było rachunków powierniczych, deweloperzy dosłownie zabierali pieniądze klientów i albo budowali dany etap, albo po prostu ogłaszali bankructwo i uciekali z gotówką. Teraz wszystkie transakcje na rynku pierwotnym są dużo bezpieczniejsze.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie ewentualne problemy mogą się pojawić w kontaktach z deweloperami, zajrzyjcie tutaj: https://jacekkur.pl/problemy-ktore-moga-sie-pojawic-kontaktach-deweloperami/

Firma budowlana

Jednak nie każdy, kto sprzedaje mieszkania na rynku pierwotnym, to deweloper. Istnieje wiele małych firm, które budują i sprzedają, ale formalnie nigdy nie zostały deweloperami. Jak to działa? Takie przedsiębiorstwa muszą zakończyć inwestycję, aby móc wystawić nieruchomości na sprzedaż. W takiej sytuacji również banki wypłacają gotówkę dopiero po ukończeniu całej budowy, więc ryzyko utraty pieniędzy jest minimalne. Można powiedzieć, że bez względu na to, od kogo kupujecie, jest to tak samo bezpieczne. Gdzie zatem są różnice?

Deweloper czy firma budowlana? Różnice

Czym się różni deweloper od firmy budowlanejPodstawowa różnica wiąże się z kredytem hipotecznym. Jeśli firma to deweloper w rozumieniu ustawy, o kredyt możecie występować w dowolnym momencie budowy. Jeżeli zaś przedsiębiorstwo jest po prostu firmą budowlaną, o kredyt możecie wnioskować dopiero po zakończeniu prac budowlanych. To rodzi jedną ważną konsekwencję dla kupującego. Jaką?

Gdy chcecie kupić lokal od firmy budowlanej, musicie podjąć ostateczną decyzję, zarezerwować nieruchomość, wpłacić gotówkę i często przez wiele miesięcy zwlekać ze złożeniem wniosków o kredyt. W praktyce nawet jeśli wybraliście już idealne mieszkanie, będziecie zmuszeni odczekać np. rok, zanim zawnioskujecie o pieniądze na jego zakup. Tak długi okres jest zazwyczaj niekorzystny – w tym czasie może się okazać, że Wasza sytuacja materialna zdecydowanie się pogorszyła w stosunku do tej, którą mieliście w trakcie wpłacania opłaty rezerwacyjnej i kredytu nie uda się otrzymać.

Przy zakupie mieszkania od dewelopera nie musicie się martwić o to, co będzie za kilka czy kilkanaście miesięcy. Po prostu rezerwujecie lokal, składacie wnioski i w ciągu miesiąca dostajecie odpowiedź ze strony banku. Tym samym cała transakcja jest dużo mniej stresująca niż w przypadku nabywania nieruchomości od firmy budowlanej.