Wiele osób nie lubi zmian – tyczy się to różnych sfer życia, także kwestii finansowych. W efekcie często klienci składają wniosek o kredyt hipoteczny tylko w banku, w którym mają już konto, bo ten bank znają najlepiej. Czy to rzeczywiście najlepszy wybór? Niestety z reguły nie.

Dlaczego warto wnioskować do trzech bankówKredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, dlatego przy jego wyborze bierze się pod uwagę różnorodne kwestie, w tym cenę. Ten parametr będzie dużo ważniejszy niż wygoda czy tempo otrzymania pieniędzy. Jaka jest szansa, że bank, w którym macie konto, zaproponuje Wam najlepszą ofertę? Niewielka. Co wtedy? Warto składać wnioski o kredyt w swoim banku?

Wnioskowanie o kredyt w swoim banku

Najlepiej od początku wnioskować do trzech banków jednocześnie. To nie tylko daje pewność, że dostaniecie gotówkę na czas, lecz także pozwala wynegocjować jeszcze korzystniejsze warunki, bo zgodnie z prawdą możecie poinformować banki o złożeniu wniosków u konkurencji. Sprawa starania się o kredyt w miejscu, w którym ma się już konto, jest prosta, jeżeli ten bank znajduje się we wspomnianej trójce z najlepszymi ofertami. Wtedy po prostu również do niego składacie potrzebne dokumenty.

Niektórzy swój bank traktują jako opcję numer cztery – wnioskują, żeby się przekonać, czy nie otrzymają wyjątkowej oferty ze względu na to, że są już klientami. Zazwyczaj jednak tak się nie dzieje.

Czy należy kierować się wygodą?

Wiele osób stawia na wygodę. Kiedy bierzecie kredyt w swoim banku, nie musicie o niczym pamiętać, zmieniać danych u pracodawcy itp. Po prostu macie jeszcze to zobowiązanie i tyle. Ale banki, które oferują najlepsze kredyty hipoteczne, bardzo często nie wymagają wpływu wynagrodzenia na konto. Konto służy tylko do tego, aby móc z niego pobrać ratę. Wówczas przelewacie określoną kwotę w przeddzień terminu płatności, bank pobiera pieniądze, a ewentualną końcówkę możecie ponownie przelać gdzie chcecie. Wtedy argument dotyczący pożyczania gotówki u siebie nie ma sensu, skoro otrzymujecie tańszą opcję i nie musicie w całości przechodzić do konkurencji.

Jeżeli zamierzacie złożyć wnioski o kredyt w kilku najlepszych bankach, skorzystajcie z pomocy specjalistów. Zapraszam do siebie!

Bank wie o Was za dużo

Zdarza się, że bank odmawia udzielenia kredytu hipotecznego, bo za dużo o Was wie. Załóżmy – kilka lat temu mieliście niewielkie opóźnienie w płatności jakiegokolwiek zobowiązania i to widać na Waszym koncie osobistym. Wasz bank ma wgląd w całą historię i przez taki wydawałoby się drobiazg, może wydać negatywną decyzję. W innych instytucjach przedstawiacie wyciągi z konta, na które wpływa wynagrodzenie tylko z kilku miesięcy, więc one nie zobaczą tych ewentualnych opóźnień czy zajęcia komorniczego sprzed dwóch lat, bo zapomnieliście zapłacić mandatu. Właśnie dlatego branie kredytu w swoim banku nie zawsze jest łatwiejsze i korzystniejsze.

Warto czy nie warto?

Tytułowe pytanie stało się odpowiedzią. Najczęściej nie, ale jeżeli oferta Waszego banku okazuje się najtańsza, najwygodniejsza – słowem najlepsza, to warto. Na pewno nie należy kierować się ewentualną lojalnością wobec banku, bo on nie odwdzięczy się tym samym w razie problemów.

Więcej o tym, na co uważać przy braniu kredytu, pisałem tutaj: https://jacekkur.pl/branie-kredytu-hipotecznego-dac-sie-oszukac/.