W momencie, w którym podjęliśmy decyzję o wzięciu kredytu np. na zakup nieruchomości, musimy rozważyć, gdzie najlepiej złożyć wniosek o pożyczkę. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla ubiegającego się o kredyt jest złożenie kilku wniosków do różnych banków. Dzięki temu:  

  • Możemy przyśpieszyć proces uzyskania kredytu.  
  • Uzyskujemy lepsze warunki negocjacyjne.  
  • Mamy możliwość dokładnego zapoznania się z ofertą i umowami kilku banków. 
  • Zwiększamy nasze szanse na uzyskanie zgody na wzięcie kredytu. 

Zmniejszone ryzyko 

Plik banknotów

Jeśli jesteśmy w sytuacji, gdy ubiegamy się o kredyt na mieszkanie, bardzo ważnym czynnikiem jest czas. Mamy prawo złożyć wniosek do banku o kredyt na nieruchomość, w momencie, gdy tę mamy już wybraną i możemy przedstawić odpowiednie dokumenty. Tak więc czas oczekiwania na zgodę w sprawie kredytu może zaważyć nad kupnem wybranego mieszkania lub domu. Dzięki złożeniu kilku wniosków do różnych banków, jednocześnie zwiększamy nasze szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi, z któregoś z nich oraz na jej szybsze uzyskanie.  

Długość oczekiwania na odpowiedź w sprawie kredytu różni się w zależności od banku. W jednych czas oczekiwania jest krótszy, a w drugich dłuższy. Może przez to dojść do sytuacji, gdy teoretycznie najlepsza oferta kredytowa danego banku może okazać się dla nas zupełnie niekorzystna przez długi okres wydawania decyzji. Dlatego też warto złożyć wnioski o kredyt również do banków, które szybko wydają postanowienia. 

Dokładne zapoznanie się z ofertą kredytową banków

Niewątpliwa zaletą złożenia kilku wniosków jest fakt, że otrzymujemy do rozpatrzenia od każdego z banków dokładną umowę. Dzięki ich analizie uzyskujemy pełen obraz oferty kredytowej wybranych banków i ostatecznie możemy podjąć najlepszy dla nas wybór.  

Do tego, dzięki dokładnej znajomości umów różnych banków, jesteśmy w lepszej sytuacji do prowadzenia negocjacji. W trakcie rozmowy o warunki kredytowe możemy powiedzieć, że w innym banku otrzymaliśmy korzystniejszą propozycję. Często dzięki takiemu zabiegowi udaje się nam uzyskać w kilku placówkach bankowych równie atrakcyjne oferty kredytowe.  

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, zdecydowanie warto jest składać kilka wniosków o kredyt.  Złożenie tego typu dokumentów jest nieodpłatne. Wymaga to jedynie poświęcenia czasu naszego i doradcy finansowego na wypełnienie wniosków i złożenie odpowiednich dokumentów. Jednak to przyniesie wymierne korzyści.  

Czy doradca kredytowy pomoże w porównaniu ofert różnych banków i wyborze najkorzystniejszej umowy?

Tak, doradca kredytowy pomoże w dokładnym przeanalizowaniu umów bankowych i wytłumaczy wszelkie niejasności. 

Dlaczego warto składać wnioski do kilku banków?

Składanie wniosków do kilku banków przyspieszy ogólny proces otrzymania pożyczki oraz zwiększy szanse na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi. Więcej o tym przeczytasz w artykule.