Posiadanie kredytu hipotecznego jest ogromną odpowiedzialnością, która w znaczny sposób przełoży się na nasz komfort życiowy. Przed podjęciem tej ważnej decyzji wiele osób zastanawia się, jaki kredyt hipoteczny będzie dla nich najkorzystniejszy.  

Każdy potencjalny kredytobiorca ma do wyboru dwie opcje:  

  • Kredyt w polskiej walucie, czyli w złotówkach. 
  • Kredyt, w któreś z obcych walut. Największą popularnością cieszy się euro i funty.  

Brak korzyści z kredytu w innej walucie 

Polacy często rozważają, czy wziąć kredyt hipoteczny w złotówkach, czy w obcej walucie. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę, jak wielu naszych rodaków pracuje za granicą, utrzymując tym samym rodziny w Polsce. 

Banknoty w obcej walucie

Jednak kredyt w innej walucie niż polska jest rzadko korzystny. Niewiele banków ma w ofercie pożyczki w obcej walucie. Co za tym idzie, oferują one dużo słabsze warunki niż w przypadku zobowiązań w złotówkach. Do tego z zasady jest to wyższe ryzyko, przez co trudniej jest taki kredyt uzyskać. 

Zmiana przepisów 

Obecnie te rozterki nie mają już większego zastosowania. Zgodnie z obowiązującym od lat prawem, osoby zarabiające w złotówkach nie mogą otrzymać pożyczki w innej walucie. Natomiast osoby zarabiające w euro, funtach czy w innej obcej walucie, mogą ubiegać się o kredyt w wyłącznie w walucie, w jakiej otrzymują wynagrodzenie.  

W sytuacji, gdy zainteresowany zarabia w dwóch walutach, otrzyma on pożyczkę w tej, w której otrzymuje wyższe wynagrodzenie.  

Chcąc otrzymać kredyt w złotówkach, można nie wykazywać dochodów w euro lub funtach. O ile, nasze zarobki w złotówkach wystarczają do pokrycia zdolności kredytowej.  

Pytania i odpowiedzi

Czy doradca kredytowy pomoże w ustaleniu, czy korzystniejszy dla mnie będzie kredyt w złotówkach, czy w innej walucie?

Tak, doradca kredytowy pomaga w dobraniu odpowiedniego kredytu.  

Jakie mam szanse na otrzymanie kredytu w obcej walucie?

Zależy to od tego, jakie dochody i w jakich walutach generujesz. Rzadko jednak kredyt w obcej walucie będzie korzystny. Więcej o tym przeczytasz w artykule.