Z różnych względów czasami decydujecie się na wydłużenie albo skrócenie okresu spłaty kredytu hipotecznego. Skrócenie jest na pewno lepsze z ekonomicznego punktu widzenia, natomiast może być trudniejsze. Za to wydłużenie będzie mniej korzystne, ale łatwiejsze do załatwienia w banku. Jak dokładnie wygląda procedura wydłużania lub skracania okresu spłaty?

ZmianyBanki pozwalają na wydłużanie albo skracanie okresu spłaty kredytu hipotecznego w każdym momencie – z reguły jednak pobierają za to opłatę. Czasami bank może to potraktować wyłącznie jako konieczność do stworzenia aneksu do umowy i wówczas obciążyć Was kosztami rzędu 100 do 500 zł.

Inaczej sprawa ma się wówczas, gdy bank za zmianę okresu pobiera dodatkową opłatę – wtedy koszt będzie dużo wyższy, od 0,5 do 1% kwoty, która pozostaje w kredycie po dokonaniu takiej zmiany. W związku z tym zanim zdecydujecie się na tego typu operację, zastanówcie się, czy rzeczywiście się ona opłaci.

Więcej na temat umowy kredytowej znajdziecie TUTAJ.

Wydłużenie okresu spłaty

Z czym trzeba się liczyć, jeżeli podejmiecie decyzję o wydłużeniu okresu spłaty zobowiązania? Poza wyżej opisanymi opłatami trzeba wziąć pod uwagę również dodatkowe odsetki. Wiadomo, dłuższy okres spłaty równa się konieczności zapłacenia kolejnych odsetek. Co wygodne, bank nie powinien prosić Was o dokumenty potwierdzające otrzymywane dochody, ponieważ w związku z wydłużeniem czasu spłaty rata zobowiązania będzie niższa. Zatem bank nie ma podstaw sądzić, że nie uda Wam się uregulować należności w terminie.

Skrócenie okresu kredytowania

Skrócenie okresu spłaty jest, jak napisałem na początku, bardzo dobre z ekonomicznego punktu widzenia – ogółem zapłacicie bankowi mniej odsetek. Jedyne, o czym należy pamiętać, to aby rata nie była zbyt wysoka i tym samym nie stanowiła większości pieniędzy przeznaczonych na budżet domowy.

Uwaga, jeśli zechcecie skrócić okres kredytowania, bank najprawdopodobniej poprosi o komplet dokumentów potwierdzających Wasze obecne dochody. Dlaczego? Ponieważ będzie chciał sprawdzić, czy dacie radę spłacać wyższe raty. Gdy uzna, że nie macie wystarczającej zdolności kredytowej, nie pozwoli na skrócenie okresu spłaty zobowiązania.

Pamiętajcie, że zarówno przy skracaniu, jak i wydłużaniu okresu kredytowania, bank po zaakceptowaniu Waszej prośby przedstawi Wam nowy harmonogram spłat rat zobowiązania.