Wkład własny jest konieczny wtedy, gdy kupujecie mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego albo wtórnego. Ile obecnie wynosi? Przeważnie 10 lub 20%, chociaż tu trzeba uważać, od jakiej podstawy nalicza się tę kwotę. Czy można nabyć dom bez wkładu własnego? Tak. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

10 czy 20%?

Wkład własnyWiększość banków wymaga, aby wkład własny wynosił 10%, ale są również takie, dla których minimum to 20%. Jeżeli chodzi o bank z 20% wkładem własnym, polecałbym ING. Co warto pamiętać – te procenty liczone są od sumy ceny zakupu i kosztu wykończenia, jeśli na wykończenie również brany jest kredyt.

Jeżeli nabywacie mieszkanie od dewelopera za 400 tys. zł i chcecie uzyskać również pieniądze na wykończenie np. 100 tys. zł, to razem wartość inwestycji wynosi 500 tys. zł. Wasz wkład własny musi wtedy wynosić 50 tys. zł – dokładnie 10%. Z tym trzeba się liczyć jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego.

Identycznie sytuacja wygląda w momencie, kiedy staracie się o gotówkę na mieszkanie z rynku wtórnego i na jego remont – tutaj również 10% wkładu liczone jest od sumy ceny zakupu i kosztu remontu. Cały wymagany wkład własny wpłacacie sprzedającemu, zaś pieniądze przeznaczone na odnowienie lokalu dostajecie od banku.

Wycena banku a wysokość wkładu

Problem przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego może pojawić się wówczas, gdy bank uzna, że nieruchomość jest warta mniej niż chcecie za nią zapłacić. Na przykład sprzedający wystawia lokal za 400 tys. zł, natomiast bank ocenia go na 350 tys. zł. Żeby tego uniknąć, warto sprawdzić wartość mieszkania u rzeczoznawcy. Jeżeli bank wyceni nieruchomość na 350 tys. zł, dostaniecie kredyt tylko w takiej kwocie i będziecie musieli mieć 10% wkładu własnego. Resztę, na którą umówiliście się ze sprzedającym, trzeba dopłacić ze swoich pieniędzy – co za tym idzie, potrzebowalibyście 85 tys. zł gotówki.

O plusach i minusach mieszkań z rynku wtórnego pisałem TUTAJ.

Kiedy wkład własny nie jest konieczny?

Zdarzają się sytuacje, w których wkład własny nie jest konieczny. Taka możliwość pojawia się wtedy, gdy bierzecie kredyt na budowę domu na własnej działce – działka staje się zatem Waszym wkładem w inwestycję. Podobnie odbywa się to w momencie, kiedy staracie się o pieniądze na remont już posiadanego mieszkania – lokal jest swoistym wkładem własnym dla banku.