Pandemia koronawirusa zmieniła podejście ludzi do wielu spraw. Na przykład w mojej branży widać duży wzrost zainteresowania budową domów. Dlaczego? Wielu z tych, którzy zmuszeni byli do ciągłego siedzenia w mieszkaniu, zapragnęli mieć własny dom z ogródkiem. Jeżeli jesteście ciekawi, od czego zacząć, czy działkę można kupić na kredyt hipoteczny i jak wygląda finansowanie budowy, czytajcie dalej.

Budowa domu zasadyNa początek działka

Zanim weźmiecie kredyt na budowę domu, zacznijcie od podstaw, czyli od działki. Jeżeli nie macie własnej w dogodnym miejscu, powinniście jakąś znaleźć i ją kupić. Ziemię można nabyć na kredyt, ale musi ona spełniać konkretne kryteria. Jakie?

Działka pod budowę powinna:

  • być działką budowlaną albo z przeznaczeniem na budownictwo jednorodzinne mieszkaniowe;
  • mieć nie więcej niż 3000 mkw;
  • mieć dostęp do drogi publicznej;
  • być niezabudowana żadną nieruchomością, nawet taką do rozbiórki.

Jeżeli chce się kupić nieruchomość, trzeba mieć najlepiej 20% wkładu własnego liczonego od ceny jej zakupu. Kredyt bierze się wówczas na pozostałe 80% lub mniej.

Gdy już zostanie się właścicielem gruntu, występuje się o pozwolenie na budowę, uprzednio wybierając projekt. A kiedy uzyska się pozwolenie, można się starać o kredyt na budowę domu. Dobra informacja dla potencjalnych kredytobiorców jest taka, że często udaje się otrzymać pieniądze na całą budowę – od fundamentów aż po wykończenie. Dzięki temu nie potrzebujecie żadnego wkładu własnego w koszty budowy.

Kredyt na budowę domu – pełne pokrycie kosztów

Jak to działa? Wysokość kredytów, czyli kredytu na zakup działki i drugiego na budowę nie może przekraczać 80% docelowej wartości rynkowej działki z domem po zakończeniu prac budowlanych. Co za tym idzie, wtedy, gdy macie już projekt budowlany i pozwolenie na budowę, powinniście się skonsultować z rzeczoznawcą majątkowym, aby określił, jaka będzie wspomniana docelowa wartość działki razem z domem już po jego wykończeniu. Jeżeli rzeczoznawca oceni ją na 1 000 000 zł, to wiadomo, że kredyty nie powinny przekraczać łącznie 800 000 zł. W tym przypadku, gdy na działkę wzięliście 200 000 zł kredytu, na budowę możecie uzyskać maksymalnie 600 000 zł.

Uwaga, koszt budowy domu nie powinien być mniejszy niż 2500 zł za jeden metr kwadratowy.

Wracając do przykładu, jeśli chcecie zbudować dom o powierzchni użytkowej wynoszącej 200 mkw, to musicie wziąć minimum 500 000 zł kredytu na jego budowę. W opisywanym przypadku wszystko się zgadza, bo bank może Wam udzielić do 600 000 zł zobowiązania.

Wypłata pieniędzy na budowę

Pamiętajcie, że banki wypłacają pieniądze na budowę domu w transzach – zazwyczaj po 100 000 zł. Czasami zdarzają się przypadki wypłaty całości w dwóch transzach, co znacznie ułatwia budowę, ale to zależy od banku. Co istotne, banki nie będą od Was oczekiwać faktur potwierdzających zakup np. materiałów budowlanych. Dla nich liczy się wyłącznie wizualny efekt budowy.

Budowa na własnej działce

Jeszcze łatwiej jest wtedy, gdy macie własną działkę i to na niej chcecie budować dom. Wówczas wartość tej działki stanowi wkład własny w całą inwestycje. Dzięki temu możecie wziąć większy kredyt na budowę oraz na wykończenie. Jeżeli po zakończeniu prac zostaną Wam pieniądze, możecie je oddać do banku jako wcześniejszą częściową spłatę kredytu. Zazwyczaj odbywa się to bez dodatkowych opłat.

Jeśli kupujecie działkę, powinniście zawrzeć ze sprzedającym umowę przedwstępną. Co powinna zawierać taka umowa, pisałem tutaj: https://jacekkur.pl/czym-umowa-przedwstepna/