Od 15 lat pomagam jako doradca w sprawach bankowego finansowania zakupów nieruchomości i pożyczek zabezpieczonych hipotekami.22 299 34 40
Jesteśmy częścią:
Jesteśmy częścią:
Bezpłatne usługi pomocy w kontaktach z bankami. Sprawdź też mój kalkulator rat kr. hipotecznego - polecam, twój doradca kredytowy w Warszawie Jacek Kur

Jacek Kur
kredyty hipoteczne

Niedawno na blogu opublikowałem artykuł, w którym odpowiadałem na jedno z najczęściej zadawanych pytań: czy warto zaciągać kredyty hipoteczne teraz mimo rosnących stóp procentowych i inflacji, w trakcie trwania kolejnej fali pandemii COVID-19, czy lepiej poczekać, aż wszystko się ustabilizuje? Dziś – stan na 14 marca 2022 roku – gdy u naszych sąsiadów toczy się wojna, sytuacja zamiast się stabilizować, jeszcze bardziej się skomplikowała. Jak aktualnie wygląda kwestia kredytów hipotecznych?

Jeszcze kilka tygodni temu praktycznie każdy, kto się zgłaszał do nas, pytał, czy wnioskowanie o kredyty hipoteczne w obecnej sytuacji – mówimy o rosnących stopach procentowych, wzroście inflacji i kolejnej fali pandemii COVID-19 – ma sens, czy lepiej jednak odłożyć marzenia o własnym mieszkaniu na bliżej nieokreśloną przyszłość? Wówczas odpowiadaliśmy, że przyszłości nie jesteśmy w stanie przewidzieć i czekanie na korzystniejszy moment może się okazać złudne, bo ten moment nigdy nie nadejdzie. Dziś, kiedy w Ukrainie toczy się wojna, stopy procentowe zostały podwyższone po raz kolejny, a inflacja szaleje, wiele osób wstrzymuje się z wnioskowaniem o pieniądze.

Artykuł, o którym mowa we wstępie, znajdziecie tu: https://jacekkur.pl/brac-kredyt-czy-czekac-inflacja-rosnace-stopy-procentowe-pandemia-itd/

Kredyty hipoteczne zmniejszenie zainteresowania

Wedle stanu na 14 marca 2022 liczba klientów starających się o kredyty hipoteczne radykalnie się zmniejszyła. Banki przygotowane wcześniej na ogromny popyt, w tej chwili nie mają co robić. Decyzje otrzymuje się w kilka dni, a jeszcze pół roku temu czekało się kilka miesięcy. To duży plus dla tych, którzy jednak zdecydują się na złożenie wniosków – nie muszą się obawiać czy zdążą z załatwieniem formalności.

Czy to dobry moment na wnioskowanie o pieniądze?

Na ile jest to dobry moment na zaciągnięcie zobowiązania? Nie da się ukryć, że stopy procentowe mocno rosną, a u naszych bezpośrednich sąsiadów trwa wojna, co może odstraszać część potencjalnych klientów. Jeśli jednak macie pracę i nie boicie się o jej stratę oraz odczuwacie potrzebę mieszkaniową, to powinniście kupować nieruchomości zamiast czekać na lepsze czasy. Powtórzę jeszcze raz hasło, które przewijało się w poprzednim artykule. Nie warto czekać na lepsze czasy, bo być może one w ogóle nie nadejdą. Kredyty hipoteczne należy zaciągać wtedy, gdy ma się jednocześnie możliwości i potrzeby. Trzeba pamiętać, że to zobowiązania długoterminowe. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy w ciągu kolejnych 20 czy 30 lat zarówno jeżeli chodzi o sytuację w kraju, jak i osobistą. Zakładamy tylko, że będzie różnie.

Oprocentowanie i marża

Być może z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zobowiązanie ze stałym oprocentowaniem – zresztą banki promują takie rozwiązanie. Nadal jednak wielu klientów wybiera oprocentowanie zmienne, zdając sobie sprawę, że stopy procentowe raz są niższe a raz wyższe. Jeśli macie odpowiednią nadwyżkę zdolności kredytowej i Wasz budżet domowy nie jest spięty na styk, to w praktyce podwyżki stóp procentowych nie powinny mieć dla Was większego znaczenia.

Za plus w aktualnie należy uznać malejące marże, czyli składnik oprocentowania zmiennego – dosłownie zarobek dla banku. Marże maleją, ponieważ jest mniejsze zainteresowanie kredytami i banki muszą o tych klientów coraz bardziej walczyć. Dlatego oferują obecnie również stosunkowo niskie oprocentowanie stałe. Warto pamiętać, że dla banków odpowiednia duża liczba nowych klientów to być albo nie być, więc można to wykorzystać, właśnie teraz zaciągając zobowiązanie.

Popyt na nieruchomości

Jest jeszcze jeden plus obecnej sytuacji. Zmniejszenie liczby transakcji na rynku powoduje, że łatwiej można znaleźć mieszkanie, które Wam się spodoba. Dosłownie mówiąc, mniejszy popyt na nieruchomości ułatwia wyszukanie tej wymarzonej, dlatego jeśli macie potrzebę zakupu oraz bezpieczny budżet domowy, to nie powinniście czekać.

Najczęstsze pytania

Czy warto wziąć kredyt, gdy sytuacja na świecie jest niepewna? 

Jeśli posiadasz stałą pracę, odpowiednią zdolność kredytową i potrzebujesz mieszkania – nie ma się nad czym zastanawiać. Sytuacja na świecie ciągle się zmienia i nie da się przewidzieć, jak będzie za parę lat czy nawet za kilka dni. 

Co to jest marża? 

Marża jest to składnik oprocentowania zmiennego. Inaczej mówiąc jest to zarobek dla banku. 

© 2023 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
maksymalną zdolność zobowiązań wyliczy za Ciebie doświadczony doradca

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
kalkulator pomoże Ci oszacować wysokość rat

Twój numer został przekazany

Dziękujemy