Na rynku znajdziecie naprawdę dużo ofert sprzedaży mieszkań obciążonych kredytem. Czy można je bez problemu kupić? Tak, da się to zrobić zarówno za gotówkę, jak i finansując transakcję kolejnym kredytem, ale w tym ostatnim przypadku tylko pod pewnymi warunkami.

Kupno mieszkania z hipoteką – finansowanie

Jak można sfinansować zakup mieszkania z hipoteką?

Kupno mieszkania z hipoteką to bardzo popularny temat. Wiele mieszkań na rynku jest sprzedawanych, mimo że obciąża je kredyt hipoteczny. W większości przypadków nie ma problemu, żeby nabyć taką nieruchomość za gotówkę lub również na kredyt. Jak to dokładnie działa?

Kupujący spłaca zobowiązanie ciążące na mieszkaniu:

  • swoimi pieniędzmi przy zakupie za gotówkę
  • swoimi pieniędzmi i kredytem
  • samym kredytem.

Ostatecznie w momencie zakupu kredyt widniejący na mieszkaniu zostaje całkowicie spłacony i właściciel ma nieruchomość bez hipoteki lub obciążoną swoim zobowiązaniem. Zazwyczaj nowy bank nie ma żadnych obaw i udziela kredytu, ponieważ banki zawsze dochodzą do porozumienia między sobą w kwestii zamiany hipoteki w księdze wieczystej.

Gorzej, jeśli mieszkanie ma hipotekę związaną z kredytem nieudzielonym przez bank tylko np. przez firmę pożyczkową lub osobę prywatną. W takiej sytuacji nowy bank nie udzieli zobowiązania na zakup nieruchomości dopóki w księdze wieczystej będzie widnieć hipoteka. Wówczas najpierw należy spłacić kredyt, a dopiero później wystąpić o udzielenie kolejnego na takie mieszkanie.

Jeśli sprzedający nie jest w stanie spłacić zobowiązania i w ten sposób zlikwidować hipoteki, wówczas niestety taka nieruchomość nie może być kupiona na kredyt – pozostaje jedynie sprzedaż za gotówkę.

Doradca finansowy – pomoc w zakupie mieszkania

Kiedy jeszcze należy się nieco bardziej przygotować? Gdy wysokość zobowiązania obciążającego mieszkanie jest wyższa niż kredyt zaciągnięty na jego zakup. Wówczas banki nie mają jak się porozumieć i nowy bank nie może swoim kredytem spłacić starego. Wtedy trzeba odpowiednio sformułować umowę przedwstępną, w czym możemy pomóc. Co ważne, nie ma na to jednego uniwersalnego rozwiązania, bo każdy przypadek jest inny.

Rzadko, ale bywa też tak, że zobowiązanie ciążące na mieszkaniu to kwota wyższa niż cena sprzedaży. Nie można kupić takiego mieszkania na kredyt, dopóki wysokość kredytu obciążającego nieruchomość nie spadnie poniżej ceny sprzedaży.

Generalnie w każdej sytuacji, gdy macie wątpliwości, czy Wasz przypadek jest standardowy, warto skorzystać z pomocy notariusza przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Oczywiście możecie również zadzwonić do nas – w trakcie konsultacji telefonicznej pomożemy Wam ocenić sytuację.

Chcecie dowiedzieć się więcej o sprzedaży mieszkania z hipoteką? Sprawdźcie tu: https://jacekkur.pl/sprzedaz-mieszkania-obciazonego-kredytem-hipotecznym/

Najczęstsze pytania

Czy można kupić mieszkanie obciążone hipoteką?

Odpowiedź brzmi: tak! Takie mieszkanie można kupić za pomocą gotówki lub finansując innym kredytem.  

W jaki sposób można spłacić mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

Dana osoba może spłacić kredyt za pomocą innego kredytu, swoich pieniędzy – gotówką oraz łącząc kredyt i własne środki.  

Tagi: Hipoteka