Przy wyborze kredytu hipotecznego ważne jest, by posiadać niezbędne informacje, które są z nim związane. Należy zwrócić uwagę, jakie opłaty pojawiają się już na samym początku oraz z czym wiąże się dalsza spłata kredytu.
Koszty
Każdy bank posiada kilka rodzajów kosztów. Są to opłaty:
- początkowe – pierwsza opłata, która pojawia się często, jest to prowizja za udzielenie kredytu. Czasem na tym etapie bank wymaga jednorazowego ubezpieczania. Są to obciążenia, na których zyskuje jedynie bank. Koszty, o których mowa występują w przedziale od 0% do 6% wartości kredytu. Zazwyczaj wartość prowizji wynosi 2%. Warto zacząć od oferty, która nie wymaga dodatkowych kosztów.
- dodatkowe – należy liczyć się w tej sytuacji z opłatami za: karty debetowe, kredytowe i za samo prowadzenie konta osobistego, aczkolwiek z reguły jest ono jednak bezpłatne. Koszty za kartę debetową to kilka złotych miesięcznie, a za kredytową – kilkadziesiąt złotych rocznie.
- płacone co miesiąc – może to być ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub ubezpieczenie na życie. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego pobierane jest przez niektóre banki, gdy wkład własny wynosi 10%. Płaci się za nie dopóki wkład własny nie wyniesie 20% wartości zakupionej nieruchomości. Ubezpieczenia na życie banki najczęściej wymagają od klientów w momencie, gdy klient bierze kredyt sam lub gdy tylko jeden z małżonków posiada dochody.
- związane z wcześniejszą spłatą kredytu – w tym przypadku wszystko zależy od banku. Większość z banków nie pobiera tej opłaty a część pobiera w okresie pierwszych 3 lat.
Wybierając kredyt hipoteczny należy zwrócić uwagę na każde koszty i wybrać taką opcję, która będzie dla Was najkorzystniejsza. Decyzja związana z tym zobowiązaniem łączy się z wieloma latami spłaty, dlatego trzeba ją dokładnie przemyśleć.
Pytania i Odpowiedzi
Za jakie usługi ponosi się koszty co miesiąc?
Płatności comiesięczne to głównie koszty ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.
Za jakie elementy ponosi się koszty początkowe?
Na koszty początkowe często składa się więcej niż jedna opłata. Można do nich zaliczyć przede wszystkim opłatę za udzielenie kredytu (prowizja lub ubezpieczenie), wycenę i ubezpieczenie nieruchomości.
Jak może pomóc doradca kredytowy?
Doradca finansowy przygotuje oferty kredytów, sprawdza najważniejsze informacje, które są istotne przy wniosku o kredyt. Kwestie takie jak: zdolność kredytowa, stan prawny nieruchomości. Dodatkowo jest on przy kliencie przy całym procesie aż do ko