Od 15 lat pomagam jako doradca w sprawach bankowego finansowania zakupów nieruchomości i pożyczek zabezpieczonych hipotekami.22 299 34 40
Jesteśmy częścią:
Jesteśmy częścią:
Bezpłatne usługi pomocy w kontaktach z bankami. Sprawdź też mój kalkulator rat kr. hipotecznego - polecam, twój doradca kredytowy w Warszawie Jacek Kur

Jacek Kur
Weksel In blanco

Obecnie w nielicznych bankach wymagany jest weksel in blanco. U części osób, które się o tym dowiadują pojawiają się pytania oraz wątpliwości. Czy rzeczywiście jest się czym przejmować? 

Weksel in blanco 

Jest to forma papieru wartościowego, zgodnie z którym wystawiający ma obowiązek zapłaty danej sumy pieniędzy osobie, która jest wskazana na dokumencie, w wyznaczonym terminie i czasie. Weksel był kiedyś jedną z najbardziej popularnych metod ochrony kredytu. Drugim była hipoteka, a trzecią oświadczenie o przejęciu. Aktualnie bankom wystarcza hipoteka oraz zabezpieczenie nieruchomości od na przykład pożaru czy powodzi. Niektóre banki wymagają także ubezpieczenia na życie klienta. 

Natomiast egzekucja weksla, który jest zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego, następuje tylko w wyjątkowych okolicznościach, które określone są przez prawo bankowe.  

Najważniejsze informacje o wekslu: 

  • Weksel in blanco to rodzaj papieru wartościowego. 
  • Bank może go posiadać tylko w określonych sytuacjach. 
  • Jest on zabezpieczeniem dla banku. 

Bank dysponuje wekslem 

Widok na przód banku

Jeśli wybrany przez klienta bank wymaga podpisania weksla, nie trzeba się o nic martwić. Bank może go posiadać jedynie w ściśle określonych przez prawo bankowe przypadkach. Przykładem może być długo trwające unikanie spłaty kredytu hipotecznego. W przypadku terminowych regulowań, nie ma czym się przejmować. Żądanie przez bank weksla jest więc całkowicie normalnym zjawiskiem, które nie powinno w żaden sposób wpływać na decyzję dotyczącą skorzystania z oferty kredytu hipotecznego.  

Pytania i Odpowiedzi

Czy żądanie przez bank weksla może wpłynąć na decyzję związaną z kredytem?

Jeśli bank żąda weksla in blanco nie ma się czym martwić. Jest to normalne zjawisko, które nie powinno wpłynąć na decyzję związaną ze skorzystania z ofert kredytu hipotecznego. 

Dlaczego lepiej wybrać doradcę kredytowego, a nie korzystać z osoby, która pracuje w banku?

Doradca finansowy zajmie się dosłownie wszystkim, w przypadku banku niekoniecznie tak może być. Osoba wykwalifikowana zbada zdolność kredytową, sprawdzi nieruchomość, pomoże z doborem najlepszego banku oraz w odpowiednim przygotowaniu dokumentów. 

© 2023 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
maksymalną zdolność zobowiązań wyliczy za Ciebie doświadczony doradca

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
kalkulator pomoże Ci oszacować wysokość rat

Twój numer został przekazany

Dziękujemy