Można powiedzieć, że istnieje kilka rad, które daje swoim klientom w momencie, kiedy zastanawiają się nad wyborem idealnej nieruchomości dla siebie – znajdziecie je poniżej. Oczywiście znaczenie ma tu czy lokal kupowany będzie z rynku wtórnego, czy z pierwotnego, ale ogólnie rzecz biorąc, za każdym razem sprowadza się to do jednego – trzeba po prostu znaleźć miejsce, które Wam wyda się najlepsze.
Wybór nieruchomości z rynku pierwotnego
Wybór nieruchomości zawsze jest trudny. Zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera, zastanówcie się, jak bardzo okolica może się zmienić w ciągu najbliższych kilku lat. Jeśli deweloper buduje w miejscu, które zostało już zagospodarowane, wiecie, czego można się spodziewać.
Gdy zaś zdecydował się na stawianie bloków tam, gdzie na razie nic nie ma, warto dowiedzieć się, jakie są plany co do najbliższych działek. Wiadomo, że w sytuacji, kiedy planuje się sklepy, restauracje, przystanki autobusowe itp., przestrzeń zyskuje, ale Wy, jako klienci, możecie być z tego niezadowoleni, bo np. coś będzie się znajdowało blisko Waszego bloku. Czasami zdarza się, że obok Waszego mieszkania ma w przyszłości stanąć kolejna nieruchomość, która zasłoni widok z okien albo potencjalnie może generować dodatkowe hałasy, jakich byście nie chcieli.
Niestety deweloper przeważnie prezentuje Wam wyłącznie wizualizacje, dlatego nie uda Wam się sprawdzić, jak budowane są mieszkania. Jeśli ]działa już od jakiegoś czasu na rynku, warto poszukać informacji w internecie – dołączyć do grupy na Facebooku albo dodać wpis na forum branżowym.
Trzeba mieć przy tym na uwadze, że nawet takie sprawdzenie nie da pewności co do jakości wykonania, ponieważ bardzo często przy różnych inwestycjach zatrudniane są inne ekipy budowlane. Zatem jeden dobrze zrobiony blok nie przesądza o jakości kolejnych lokali.
Więcej na temat plusów i minusów zakupu mieszkania z rynku pierwotnego możecie przeczytać TUTAJ.
Wybór nieruchomości z rynku wtórnego
Z zakupem nieruchomości z rynku wtórnego jest o tyle prościej, że od razu wiecie, jak wygląda okolica – najprawdopodobniej nie zmieni się ona w znaczący sposób przez następne kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Dodatkowo tutaj macie możliwość poznania sąsiadów i ocenienia czy odpowiada Wam takie sąsiedztwo, czy nie będzie ono kłopotliwe w przyszłości.
Na co zatem zwrócić uwagę przy mieszkaniu z rynku wtórnego? Warto dowiedzieć się od właściciela, z którego roku jest budynek, kiedy były wymieniane piony, obejrzeć klatkę schodową, windę i elewację. Jeśli wszystko zostało niedawno odnowione, przed dobrych kilka lat nie będziecie musieli się martwić o potencjalne remonty. Jeśli chodzi o samo mieszkanie, powinniście zdecydować czy chcielibyście kupić nieruchomość do remontu, czy taką, do której od razu można się wprowadzić i pod tym kątem oglądać lokal.
Więcej na temat plusów i minusów zakupu mieszkania z rynku wtórnego możecie przeczytać TUTAJ.
Pamiętajcie, że jeśli korzystacie z moich usług, nie musicie się obawiać – nie kupicie kota w worku. Za każdym razem sprawdzam stan prawny nieruchomości kupowanych zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.