Czy istnieje jedna uniwersalna zasada mówiąca, na ile lat najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? W pewnym sensie tak – im krótszy okres kredytowania, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ wtedy oddaje się mniej odsetek. Jednak praktycznie rzecz ujmując, nie każdy może sobie pozwolić na zobowiązanie na 15 czy 20 lat. Co zatem będzie ważne przy wyborze konkretnej oferty?

Trzeba sobie przede wszystkim zdawać sprawę, że im krótszy okres kredytowania, tym wyższa rata miesięczna. Z jednej strony to dobrze bo zapłacicie mniej odsetek, z drugiej musicie się zastanowić, czy będziecie w stanie bez problemu spłacać większe raty.

Okres kredytowania

Okres kredytowania

Najpopularniejszy okres, na który pożycza się gotówkę to 30 lat – na tyle banki wyliczają zdolność kredytową. Co z tego wynika? Najwyższą kwotę dostaniecie właśnie na 30 lat. Przy 20 lub 25 latach, maksymalna możliwa do uzyskania suma będzie niższa.

Co ważne, kredyt hipoteczny da się zaciągnąć tylko albo aż na 35 lat. To najdłuższy okres spłaty, o który jest szansa wnioskować. Mimo to te dodatkowe 5 lat nie zwiększają automatycznie maksymalnej kwoty zobowiązania. Będzie ona taka sama jak przy 30 latach.

Wiek klientów

Pamiętajcie, że musicie skończyć spłacać raty do 65., 67., 70. lub 75. urodzin – tutaj jest to kwestia indywidualna ustalana w bankach. Wobec tego okres kredytowania będzie zależny również od Waszego wieku. Banki biorą pod uwagę wiek najstarszego klienta. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy młode małżeństwa decydują się na wzięcie zobowiązania z rodzicami, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową. Wówczas z jednej strony zdolność się rzeczywiście zwiększa, z drugiej trzeba przygotować się na krótszy okres spłaty, a więc i wyższe raty miesięczne.

Czasami zdarza się, że ten starszy kredytobiorca nie ma dochodów albo celowo nie wykazuje ich na wniosku właśnie po to, aby dostać pieniądze na dłuższy czas. Wszystko tutaj zależy od indywidualnej sytuacji.

Więcej o wieku kredytobiorców pisałem TUTAJ.

Jaki okres wybrać?

Aby wybrać najlepszy dla siebie okres kredytowania, trzeba wziąć pod uwagę wymienione wyżej czynniki. Warto przeliczyć – na podstawie konkretnej kwoty zobowiązania – jak wygląda rata przy okresie wynoszącym 30 lat, a jak przy np. 25 latach. Może wysokość miesięcznych opłat będzie akceptowalna, a przy 25 latach zapłacicie mniejsze odsetki. Najważniejsze to mierzyć siły na zamiary, czyli wybrać taką ratę, która pozwoli na cieszenie się nowym mieszkaniem i która nie stanie się przy tym źródłem stresu.