Zakup mieszkania to poważna decyzja, co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Aby mieć pewność, że nabywacie nieruchomość z dobrym stanem prawnym, a także aby zadbać o odpowiednie zapisy w umowie przedwstępnej, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź jest prosta – przecież nie chcecie kupić kota w worku. Ktoś, kto się na tym zna, dopilnuje, żeby cała transakcja była bezpieczna.
Ja, kiedy pomagam swoim klientom przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego od osoby prywatnej, zawsze zaczynam od sprawdzenia księgi wieczystej nabywanej nieruchomości. Przeważnie proszę, aby klienci podesłali mi numer tej księgi – wtedy kontroluję stan lokalu i daję im znać mailowo, czy wszystko jest w porządku.
Czasami należy coś wyjaśnić albo w tym momencie okazuje się, że nieruchomość nie ma księgi wieczystej, a więc stan prawny to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wówczas muszę dodatkowo sprawdzić również stan prawny działki, na której stoi budynek. Nie jest to duży problem, ale jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do rzeczonej działki, nawet gdy mieszkanie ma księgę wieczystą, bank może odmówić udzielenia kredytu, dlatego tak ważne staje się skontrolowanie wszystkiego od razu.
Więcej na temat mojego zakresu pomocy przy obsłudze zakupu nieruchomości możecie przeczytać TUTAJ.
Księga wieczysta mieszkania z rynku wtórnego
Jeśli kupowany lokal nie ma księgi wieczystej, można poprosić o jej założenie właściciela – takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo transakcji, ponieważ macie wówczas pewność, że księga została założona przez sąd i wszystko się zgadza.
Gdyby natomiast właściciel nie zgodził się na takie rozwiązanie, zrobicie to sami już po zakupie, kiedy staniecie się posiadaczami mieszkania. Nie musicie tutaj obawiać się dodatkowych dużych kosztów, ponieważ za założenie księgi wieczystej zapłacicie tylko 60 zł. Po prostu trzeba mieć na uwadze, że jest to kolejna formalność, której musicie dopilnować.
Ustalenie ceny i umowa przedwstępna
Gdy uda się sprawdzić stan prawny nieruchomości i wszystko się zgadza, można ustalić cenę za mieszkanie, a także sporządzić umowę przedwstępną. Przeważnie zadatek wpłacany przy podpisaniu umowy wynosi między 0 a 10% ceny zakupu – tutaj należy porozumieć się z właścicielem i ustalić kwotę satysfakcjonującą dla obu stron.
Sama umowa może być cywilnoprawna albo podpisana notarialnie, wszystko też zależy od ustaleń. Swoim klientom pomagam przygotować taką umowę, zwracając uwagę również na te kwestie, na które spojrzy bank przy udzielaniu kredytu. Jeśli natomiast na kupowanym mieszkaniu jest już kredyt hipoteczny, tak formułujemy zapisy w umowie, aby transakcja była bezpieczna dla obu stron.