Po raz pierwszy idziecie na spotkanie z doradcą kredytowym – żeby mógł Wam skutecznie pomóc, powinniście przynieść ze sobą komplet dokumentów. Jakie dokumenty są potrzebne przy kupnie nieruchomości z rynku pierwotnego, a jakie jeżeli wybieracie mieszkanie z rynku wtórnego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule.

jakie dokumenty przygotować na spotkanie z ekspertem do spraw finansowych

Do pierwszego spotkania z doradcą kredytowym trzeba się przygotować. Przede wszystkim należy skompletować niezbędne dokumenty. Na ich podstawie doradca oceni zdolność kredytową. Każdy, bez względu na rodzaj kupowanej nieruchomości, musi mieć potwierdzenie osiąganych dochodów. Ze względu na to, że inne dokumenty są potrzebne przy umowie zleceniu a inne przy działalności gospodarczej, zobaczcie, co przyda się właśnie Wam.

Spotkanie z doradcą kredytowym – potwierdzenie dochodów

Zabierzcie dokumenty potwierdzające osiągane dochody przy:

  • umowie o pracę – jeżeli zarobki co miesiąc są podobne, wystarczy podać informację o standardowej wysokości wynagrodzenia;
  • umowie zleceniu i o dzieło – PIT za poprzedni rok oraz informacje o wpływach za ostatnie 6 miesięcy;
  • działalności gospodarczej – PIT za poprzedni rok oraz podsumowanie miesięcy z tego roku z KPiR;
  • dochodzie z wynajmu – PIT za poprzedni rok oraz umowy najmu.

Oprócz wyżej wymienionych dokumentów, należy również przygotować informacje o kupowanej nieruchomości.

Przy nieruchomości z rynku pierwotnego potrzebne będą:

  • projekt umowy z deweloperem;
  • harmonogram płatności za mieszkanie – doradca musi wiedzieć, kiedy zgodnie z harmonogramem kończy się wkład własny klienta i tym samym od kiedy ma się rozpocząć wypłata kredytu.

Przy nieruchomości z rynku wtórnego potrzebne będą:

  • projekt umowy ze sprzedającym – jeżeli jeszcze taki wstępny projekt nie powstał, doradca może przygotować wersję dokumentu dla klienta;
  • numer księgi wieczystej kupowanej nieruchomości.

Jeżeli doradca kredytowy będzie miał dostęp do wszystkich dokumentów, bez problemu określi zdolność kredytową i pomoże w dalszych procedurach związanych z uzyskaniem pieniędzy.

Szerzej o tym, czym zajmuje się doradca, pisałem tutaj: https://jacekkur.pl/czym-zajmuje-sie-doradca-finansowy/