Wzięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania od dewelopera nie jest skomplikowane – wystarczy wiedzieć, co należy zrobić po kolei, aby nie stracić pieniędzy i czasu. Dzisiaj opowiem Wam, jakie kolejne kroki powinniście podjąć, żeby cała transakcja była maksymalnie bezpieczna.

Kroki spotkanie ze specjalistą, ocena zdolnościRynek pierwotny stał się równie popularny co wtórny, chociaż niektórzy nadal obawiają się, że kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od dewelopera jest bardziej ryzykowny. W praktyce wszystko zależy od tego, na ile poważne podejdzie się do jego brania i czy będzie się przestrzegało odpowiedniej kolejności działań.

Krok pierwszy – spotkanie z profesjonalistą

Pierwsza sprawa, którą powinniście zrobić, to umówić się i porozmawiać z taką osobą jak ja – kimś, kto zna temat kredytów hipotecznych. Chodzi o to, żeby najpierw sprawdzić Waszą zdolność kredytową i tym samym dowiedzieć się, w jakim zakresie cenowym możecie szukać mieszkania. Zdolność sprawdzamy już na pierwszym spotkaniu. Wtedy też od razu przyglądamy się ofertom najlepszych banków, aby dowiedzieć się, jakie będą raty i wszelkie koszty zobowiązania. W końcu nie sztuka dostać kredyt hipoteczny, ale sztuka go potem regularnie spłacać, ciesząc się nowym mieszkaniem, a nie tylko stresując kolejnymi płatnościami.

Na tym pierwszym spotkaniu szukamy również tych elementów, które mogą spowodować, że ewentualnie nie otrzymacie pieniędzy. Czyli mówiąc wprost, staramy się zidentyfikować wszelkie ryzyka. Nie ma bowiem nic gorszego, niż strata wpłaconego zadatku, a z punktu widzenia kwestii niefinansowych – zawód, że nie dostaliście gotówki i nie możecie kupić wymarzonej nieruchomości.

Więcej o tym, co wpływa na zdolność kredytową, pisałem tutaj: https://jacekkur.pl/zdolnosc-kredytowa-nia-wplyw/

Krok drugi – znalezienie nieruchomości

Dlatego dobrze przeprowadzone pierwsze spotkanie daje Wam możliwość spokojnego poszukiwania nieruchomości. Po tej rozmowie macie świadomość, w jakim zakresie cenowym szukać i ile wyniosą późniejsze raty zobowiązania. Gdy uda Wam się już znaleźć to idealne mieszkanie, wtedy przesyłacie do mnie projekt umowy, którą dostaliście do podpisania.

Krok trzeci – umowa i harmonogram płatności

Ta umowa to krok trzeci. Wraz z nią powinniście otrzymać od dewelopera również harmonogram płatności. To bardzo ważny element, ponieważ musimy wiedzieć, kiedy deweloper chce dostać pieniądze i z podziałem na jakie transze – chodzi o konkretne kwoty i daty.

Pamiętajcie, że kredyt hipoteczny załatwiamy przez około półtora miesiąca. Z tego powodu deweloper nie może wcześniej chcieć pieniędzy, które miałyby pochodzić ze zobowiązania. Właśnie dlatego ja analizuję zaproponowane dokumenty (umowę i harmonogram płatności) i daję Wam informację zwrotną, czy wszystko jest w porządku, czy może coś trzeba będzie poprawić.

Nie obawiajcie się ewentualnych poprawek. Z mojego doświadczenia wynika, że deweloperzy często cenią sobie klienta dającego im kontrpropozycję. Czyli takiego, który wie czego chce.

W końcu znajdujemy się w momencie, kiedy za kilka dni podpiszecie umowę z deweloperem. To jest czas na aktualizację ofert banków.

Krok czwarty – aktualizacja oferty banków

Na pierwszym spotkaniu zrobiliśmy porównanie ofert, ale minęło już trochę czasu, więc powinniśmy je zaktualizować. Robimy to zazwyczaj zdalnie, jednak jeśli wolicie, możemy się spotkać i ostatecznie wybrać kilka banków, do których będziemy składać wnioski.

Po dokonaniu wyboru dostajecie ode mnie na maila listę dokumentów do przygotowania. Zbieracie dokumenty do kredytu i równolegle podpisujecie umowę z deweloperem.

Krok piąty – złożenie wniosków

Gdy dysponujecie całym kompletem dokumentów, przyjeżdżacie do mnie z tym wszystkim i z podpisaną umową z deweloperem – to czas na złożenie wniosków kredytowych. Tak naprawdę Wy siedzicie, pijecie kawę i odpowiadacie na moje pytania, a ja zajmuje się przygotowaniem całości dokumentacji. Uwaga, zarezerwujcie sobie sporo czasu, bo trwa to nawet do dwóch godzin.

Pamiętajcie – dla Waszego bezpieczeństwa i poczucia komfortu składamy jednocześnie wnioski do kilku banków. Dzięki temu macie pewność, że zdążymy z kredytem na czas. Dodatkowo daje to możliwość negocjacji warunków cenowych z poszczególnymi bankami.

Krok szósty – pozostało już tylko czekać

Po złożeniu wniosków ja zajmuję się załatwianiem dla Was kredytu, a Wam pozostaje już tylko czekać na dalsze informacje. Jestem z Wami w stałym kontakcie mailowym lub telefonicznym i przekazuje Wam na bieżąco wszystkie aktualizacje.