TEL 22 299 34 40

22 299 34 40

weksel in blanco

Gdy czytacie, że bank wymaga weksla in blanco, bardzo często obawiacie się tego zabezpieczenia. Czy weksel in blanco rzeczywiście jest czymś, czego można się bać? Jakie są inne formy zabezpieczenia kredytu mieszkaniowego? Kiedy bank ma prawo dysponować wekslem?

Czym jest tak naprawdę weksel in blanco? To rodzaj papieru wartościowego, według którego wystawiający bezwarunkowo zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy pieniędzy osobie wskazanej w dokumencie w wyznaczonym czasie i terminie. W praktyce aby nastąpiła egzekucja weksla stanowiącego zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego, musi dojść do wyjątkowych sytuacji określonych przez prawo bankowe.

Kiedy trzeba podpisać weksel?

Kiedyś weksel in blanco był jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia kredytowego. Drugą stanowiła hipoteka, natomiast trzecią oświadczenie o poddanie się egzekucji. Obecnie banki odchodzą od tych dodatkowych zabezpieczeń – przeważnie wystarcza im jedynie sama hipoteka i ewentualne zabezpieczenia poboczne takie jak ubezpieczenie nieruchomości od ognia, zalania itp., a także ubezpieczenie na życie kredytobiorcy. Z oświadczenia o poddaniu się egzekucji zupełnie zrezygnowano, natomiast weksel in blanco stosowany jest przez nieliczne banki.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jakie pułapki mogą czekać na kredytobiorców, odsyłam Was TUTAJ.

W jakiej sytuacji bank może dysponować wekslem?

Jeżeli bank, który wybraliście, wymaga podpisania weksla in blanco, nie musicie się tym martwić. Bowiem bank może dysponować wekslem wyłącznie w ściśle określonych sytuacjach opisanych przez prawo bankowe. Do takich sytuacji należy np. długotrwałe uchylanie się od spłaty kredytu hipotecznego. Przy normalnym regulowaniu należności nie ma powodów do obaw. Przede wszystkim pamiętajcie, że to, czy bank wymaga weksla, czy nie, jest sprawą drugo- albo trzeciorzędną i zdecydowanie nie powinno to wpływać na Waszą decyzję o skorzystaniu z konkretnej oferty kredytu hipotecznego. Po prostu weksla nie należy się bać.

© 2015-17 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.