Od niedawna określenia „doradca finansowy” czy „doradca kredytowy” zostały zastąpione przez „ekspert do spraw finansów” lub po prostu „ekspert finansowy”. Wynika to z wprowadzonych zmian ustawowych. W efekcie nazwa stanowiska się zmieniła, ale funkcja pozostała taka sama. Czym dokładnie zajmuje się taki specjalista?
Doradca finansowy zmienił się w eksperta finansowego z powodu ustawy zakazującej używania słowa „doradca” w stosunku do tego typu specjalistów. Oficjalnie rzeczywiście nie stosuje się już tego określenia, ale w codziennych rozmowach większość nadal mówi „doradca finansowy” lub „doradca kredytowy”. Kim jest taka osoba i jak działa?
Czym zajmuje się doradca finansowy?
Doradca finansowy lub kredytowy pomaga klientom porównać i kupić produkty finansowe. Wynagrodzeniem dla takiego specjalisty jest prowizja zapłacona przez instytucję finansową, czyli np. bank. Ja również działam w ten sposób – pomagam swoim klientom, składamy wnioski do kilku banków jednocześnie, a wynagrodzenie dostaję z tego banku, w którym dana osoba weźmie kredyt hipoteczny.
Co ważne, takie wynagrodzenie bank zawsze musi komuś zapłacić. Jeśli klient zaciąga zobowiązanie bezpośrednio w placówce, wówczas pracownik, który go obsługuje, otrzymuje pieniądze w formie premii lub prowizji. Jeśli robię to ja, bank wypłaca gotówkę mi. Po prostu wynagrodzenie otrzymuje ta osoba, która zajmuje się sprawą kredytu. A tego typu sprawy trwają często nawet do dwóch miesięcy.
Uwaga: oferty kredytowe są identyczne zarówno w placówce bankowej, jak i u mnie. Banki mają wszędzie tę samą ofertę i te same promocje w tym samym czasie. Mylne jest więc sądzenie, że u doradcy można dostać tańszy kredyt albo odwrotnie.
Plusy korzystania z pomocy specjalisty
Co będzie zatem przewagą doradcy finansowego? Wąska specjalizacja, czyli doskonała znajomość danego typu produktów. W moim przypadku są to kredyty hipoteczne. Klienci korzystający z naszych usług oszczędzają czas, ponieważ jesteśmy w stanie szybko przeanalizować dla nich oferty wszystkich najlepszych banków na rynku. Złożenie wniosków do kilku banków odbywa się podczas jednego spotkania. Z racji wieloletniego doświadczenia w tej branży po prostu się na tym znamy i jesteśmy w stanie odpowiedzieć na większość pytań już w trakcie rozmowy telefonicznej.
Jak dokładnie działamy? Przeczytajcie tu: https://jacekkur.pl/kroki-realizacji-kredytu-hipotecznego/
Chcecie zdecydować się na pomoc doradcy lub eksperta? Pamiętajcie, że taka osoba powinna brać odpowiedzialność za to, jak doradza i jaki jest efekt jej pracy. Jeśli złożycie wniosek o kredyt bezpośrednio w banku, to bank odmawiając zobowiązania, nie weźmie za to żadnej odpowiedzialności. Po prostu odmówi i wyjaśni powód, ale nie zastanowi się, jakie to będzie miało konsekwencje dla klienta. A klient może stracić zadatek, nie kupić wymarzonego domu lub mieszkania itp.
Ekspert nie powinien doprowadzić do sytuacji, w której jego klient nie dostanie kredytu. Według mnie dobry doradca odmówi zajęcia się sprawą, jeśli nie ma pewności, że klient otrzyma pieniądze. W końcu ktoś, kto zgłasza się do specjalisty, oczekuje pozytywnego zakończenia. Patrząc z perspektywy klienta trzeba pamiętać, że jeśli doradca nie chce podjąć się prowadzenia danego przypadku, to po prostu nie ma pewności czy uda się uzyskać finansowanie.
Miarą odpowiedzialności eksperta do spraw finansów jest jasne postawienie sprawy na etapie pierwszego kontaktu z potencjalnym klientem. Dobry doradca będzie w stanie oszczędzić Wasz czas i pieniądze, a niejednokrotnie spowodować, że kredyt zostanie udzielony nawet wtedy, gdy Wasza sytuacja wygląda na mniej standardową.