Każdy bank, który udziela kredytów hipotecznych, wymaga, aby przeprowadzona została wycena kupowanej nieruchomości. Wyceną tą zajmuje się rzeczoznawca – czasami jest to osoba wynajmowana bezpośrednio przez klientów, czasami przez bank, w zależności od tego, jakie zasady ma w tej kwestii wybrana przez Was instytucja finansowa. Wiecie, jak oceniana jest wartość rynkowa nieruchomości i kiedy bank może Wam przyznać niższy kredyt niż początkowo zakładaliście?
W zależności od tego, który bank wybierzecie albo będziecie musieli sami przeprowadzić wycenę, albo zajmą się tym rzeczoznawcy zatrudnieni przez bank. Jeśli to Wy wykonujecie wycenę na własną rękę, jej wysokość trzeba przedstawić oczywiście później w banku. Chodzi przede wszystkim o to, aby instytucja, która udziela Wam zobowiązania, miała pewność, że nie przepłacacie za daną nieruchomość. Dodatkowo warto pamiętać – zgodnie z przepisami prawa, kredyt nie może być wyższy niż 90% wartości kupowanego mieszkania. Jaki to ma wpływ na wkład własny?
Pamiętajcie, że cena zakupu nieruchomości nie zawsze odpowiada jej realnej wartości rynkowej.
Wkład własny a wycena nieruchomości
Czasami może się okazać, że 10% wkładu własnego to za mało. Kiedy dochodzi do takich sytuacji? Wtedy, gdy bank wyceni mieszkanie niżej niż zakładana początkowo cena. Jeśli wartość rynkowa jest obniżona, maksymalna kwota kredytu, który można na daną nieruchomość uzyskać, również zostanie obniżona. Tym samym tę różnicę należy dodatkowo zapłacić w formie wkładu własnego. Przed oceną rzeczoznawcy z reguły nie wiecie, jaka jest rzeczywista wartość mieszkania, a jeżeli wiecie, możecie świadomie zdecydować się na zapłacenie większej kwoty. Szczególnie w momencie, kiedy nieruchomość wyjątkowo Wam się podoba.
Zdarza się także, że kupujecie nieruchomość za bardzo okazyjną kwotę, która jest niższa niż cena rynkowa. W takiej sytuacji bez problemu otrzymacie kredyt w takiej wysokości, jaka będzie Wam potrzebna.
Jak rzeczoznawca ocenia wartość mieszkania?
Wycena, którą wykonuje rzeczoznawca, jest prowadzona zgodnie z zasadami robienia wycen, czyli dokładniej mówiąc, w oparciu o rzeczywiste ceny transakcyjne. Co to oznacza? Bierze się pod uwagę ceny sprzedaży/ zakupu mieszkań w okolicy, w której stoi wybrana przez Was nieruchomość w ostatnich 12 miesiącach. Trzeba przy tym pamiętać, że ceny mieszkań stale rosną, dlatego 10% wkładu własnego okazuje się coraz częściej niewystarczające.
Ile kosztuje pomoc rzeczoznawcy?
Za pomoc rzeczoznawcy z ramienia banku zapłacicie od 200 do nawet 1000 zł. Pamiętajcie, że ja także współpracuję z rzeczoznawcami i moi klienci mogą skorzystać z dużych rabatów na ich usługi. Dodatkowo, jeśli wybierzecie moje biuro, wraz z moimi współpracownikami przeprowadzę za darmo oszacowanie wartości kupowanego mieszkania – jest to ocena przybliżonej wartości, która pozwala na sprawdzenie czy wstępnie ustalona cena za daną nieruchomość jest właściwa, zawyżona, a może okazyjna.
Więcej na temat zasad mojego działania możecie przeczytać TUTAJ.
Najczęstsze pytania
Jaki jest koszt za usługi rzeczoznawcy przydzielanego z banku?
Koszt za pomoc rzeczoznawcy z banku oscyluje pomiędzy 400 a 1000 złotych.
Jakie zadania ma rzeczoznawca?
Rzeczoznawca ocenia wartość rynkową danej nieruchomości, przy tym zwracając uwagę na rzeczywiste ceny transakcyjne.