Osoby, które planują zakup nieruchomości na kredyt, zazwyczaj zastanawiają się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby pożyczyć pieniądze na tę transakcję. Przypominam, że podstawa to gotówkowy wkład własny, zdolność kredytowa oraz co najmniej poprawna historia kredytowa. Ale co to dokładnie znaczy?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, czyli sfinansować w ten sposób zakup np. mieszkania lub innego rodzaju nieruchomość, trzeba spełniać trzy podstawowe warunki. Bez tego tak naprawdę ani rusz.

Wkład własny

Po pierwsze, należy posiadać wkład własny w wysokości co najmniej 10 procent ceny zakupu. Wtedy możecie skorzystać z oferty kilku banków. A co zrobić, żeby mieć pełny wybór ofert? Trzeba dysponować 20-procentowym wkładu własnego. Czy opłaca się zbierać aż do uzyskania 20 procent? Raczej nie, ponieważ zobowiązanie z 10-procentowym wkładem jest nieco droższe od tego z 20-procentowym i to jest jedyna różnica. Oczywiście wkład własny płacimy osobie sprzedającej, zaś bank dopłaca jej resztę. Dodam, że posiadane już nieruchomości nie mogą zastąpić 10-procentowego gotówkowego wkładu własnego.

Przykład: Jeśli na przykład cena mieszkania wynosi 400 000 zł, wówczas wymagana kwota minimalna to 40 000 zł. Pozostałe 360 000 zł to kredyt.

Więcej na temat wkładu własnego pisałem tutaj: https://jacekkur.pl/wklad-wlasny-w-kredycie-hipotecznym/

Warunki otrzymania kredytu a zdolność kredytowa

Jakie są trzy podstawowe warunki otrzymania kredytu hipotecznego?Po drugie, żeby dostać kredyt trzeba mieć zdolność kredytową. Zdolność kredytowa to po prostu maksymalna możliwa kwota, którą możecie otrzymać z banku. Zależy ona między innymi od wysokości zarobków, otwartych już zobowiązań i liczby osób w rodzinie. Na przykład według stanu na sierpień 2021 singiel z umową o pracę i dochodem na poziomie 5000 zł netto może liczyć na kredyt w wysokości maksymalnie 450 000 zł. Zdolność kredytową należy każdorazowo wyliczyć zanim podpisze się jakąkolwiek umowę ze sprzedającym i wpłaci zadatek lub zaliczkę. Chodzi o to, żeby potem nie okazało się, że bank nie udzieli Wam kredytu w oczekiwanej wysokości i stracicie pieniądze.

Więcej na temat zdolności kredytowej pisałem tutaj: https://jacekkur.pl/zdolnosc-kredytowa-na-co-nalezy-uwazac/

Historia kredytowa

Po trzecie, banki od potencjalnych kredytobiorców wymagają co najmniej poprawnej historii kredytowej. Kredytu mogą nie dostać osoby, które w przeszłości miały znaczące opóźnienia w spłacie innych zobowiązań. Historia kredytowa sprawdzana jest przede wszystkim w bazie BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej, ale nie tylko. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do swojego statusu w tym zakresie, warto wyciągnąć raport z BIK-u i go sprawdzić.

Kiedy można powiedzieć, że historia kredytowa jest zła? Odpowiadam tutaj: https://jacekkur.pl/zla-historia-kredytowa-czy-mozna-ja-zmienic/

Jeżeli spełnicie trzy wyżej wymienione warunki, to nie powinniście mieć problemów z otrzymaniem kredytu hipotecznego.