Gdy załatwiliście już kolejno wszystkie sprawy związane z kredytem mieszkaniowym, czekacie na odbiór lokalu. Przeważnie deweloper umawia się z Wami na konkretny dzień, w którym macie obejrzeć mieszkanie i podpisać protokół. Na co powinniście zwrócić uwagę zanim dostaniecie klucze do własnego M?

Kiedy odbywa się odbiór mieszkania?

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania z rynku pierwotnegoOdbiór mieszkania odbywa się wtedy, gdy wszystkie transze kredytu zostaną wypłacone albo gdy na koncie dewelopera znajdzie się całość pieniędzy za zakup lokalu – przy kupnie za gotówkę. Jeżeli wzięliście kredyt także na wykończenie mieszkania, otrzymacie wypłatę dopiero po odebraniu kluczy, a dokładniej po dostarczeniu do banku protokołu odbioru.

Zależy Wam na szybkim ukończeniu prac? Musicie zadbać o to, aby odbiór został zrealizowany jak najwcześniej. Przy dużych inwestycjach trzeba pytać o terminy – często deweloper pozwala na odbiór jedynie paru mieszkań jednego dnia, co oznacza, że jeśli nie dowiecie się z odpowiednim wyprzedzeniem, możecie dostać klucze w dalszej kolejności.

O kolejnych krokach, które trzeba podjąć po otrzymaniu decyzji kredytowej, dokładnie pisałem tutaj: https://jacekkur.pl/dostalem-kredyt-co-dalej/

Odbiór mieszkania, czyli na co zwrócić uwagę?

Gdy sami nie znacie się na pracach budowlanych, weźcie ze sobą kogoś doświadczonego albo zdecydujcie się na zatrudnienie profesjonalnego rzeczoznawcy. Warto sprawdzić, jak wyglądają ściany, czy okna dobrze się otwierają, a wszystko działa tak, jak powinno.

Przy wykończeniu pod klucz obejrzyjcie płytki, panele, drzwi, sprzęty – zwróćcie uwagę na wszystkie szczegóły np. zarysowania, pęknięcia, zabrudzenia i jeżeli coś jest nie w porządku, zaznaczcie to w protokole. Nie bójcie się zaglądać w każdy kąt – w końcu zapłaciliście za określoną jakość.

Co po odbiorze?

Po odbiorze należy się umówić na podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność z dewelopera na Was. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ wówczas bank będzie mógł zostać wpisany w hipotece w księdze wieczystej nieruchomości, a co za tym idzie, zakończy się płacenie ubezpieczenia pomostowego – podwyższonej raty kredytu.