Wielu klientów obawia się, że branie kredytu hipotecznego w trakcie pandemii koronawirusa jest mniej korzystne niż przed jej wybuchem. Czy istnieją powody do obaw? A może wygląda to wręcz przeciwnie – zaciągnięcie kredytu właśnie teraz okazuje się tańsze?

Wielu klientów pyta, na ile branie kredytu w czasach koronawirusa jest gorsze pod względem ofert bankowych i jednocześnie droższe. Gdy wyjaśniam, że tak naprawdę wychodzi taniej niż przed pandemią, zazwyczaj kończy się na wielkim zdziwieniu. Z czego wynika taka sytuacja na rynku?

Najniższe stopy procentowe w historii

Warunki w dobie koronawirusaZe względu na koronawirusa mamy najniższe stopy procentowe w historii, a co za tym idzie również niski wskaźnik WIBOR. Banki wykorzystują tę sytuację i pobierają wysokie marże, ale suma marży i WIBORU, czyli mówiąc wprost oprocentowanie kredytów, nadal jest rekordowe. To powoduje, że raty kredytów hipotecznych są obecnie znacząco tańsze od rat, które obowiązywały przed pandemią. I nie zanosi się, aby szybko miało się to zmienić. Z tego względu perspektywa jest obiecująca – niskie raty jeszcze przez długi czas. Oczywiście kiedyś stopy procentowe wzrosną, ale nie nastąpi to z pewnością bardzo szybko – ani nagle, ani skokowo. Dlaczego więc mówi się o tym, że z kredytami hipotecznymi jest ciężko?

Pandemia koronawirusa a problemy z uzyskaniem kredytu

Faktycznie niektórym osobom trudniej uzyskać pieniądze na zakup nieruchomości. Jeśli jednak je dostaną, to raty zobowiązania będą niższe niż kiedyś. Zatem kto ma trudniej? Przede wszystkim ci, którzy pracują w branżach zagrożonych takich jak: gastronomia, kultura i sztuka, niektóre usługi. Gorzej mają również osoby prowadzące własne firmy bez znaczenia w jakiej branży. Banki wymagają dłuższego okresu prowadzenie działalności gospodarczej – zazwyczaj są to dwa lata, a nie rok tak jak do tej pory.

O koronawirusie w kontekście ofert kredytowych pisałem również tutaj: https://jacekkur.pl/kredyt-hipoteczny-a-epidemia-koronawirusa/

Czekać czy kupować?

W praktyce większość osób nie będzie miała problemów z uzyskaniem kredytu, a dodatkowo kredyt będzie tańszy niż przed pandemią. Właśnie dlatego koronawirus nie powinien wpływać na decyzję o przesuwaniu zakupu nieruchomości w czasie. Oczywiście mogą być inne powody, ale nie ten.

Jeśli planujecie kupić nieruchomość i macie wątpliwości czy pandemia nie będzie w Waszym przypadku przeszkodą w uzyskaniu kredytu, zadzwońcie do nas. Telefonicznie zweryfikujemy sytuację i powiemy, czy jest się czego bać.